in

Hlavní je přežít! 11 nebezpečných situací a to, jak se při nich chovat.

brightside.me
Reklama

Když je váš život v nebezpečí, úspěch nebo neúspěch o vaši záchranu závisí na prvních sekundách rozhodování. Je velmi důležité, jak se chováte a co budete dělat. Hlavní radou je nepanikařit a jednat s ledovým klidem. I když jste spadli na koleje nebo jste se ocitli uprostřed hořícího lesa, je důležité vědět, co dělat. A přesně o tom bude dneska řeč.

1. Záplavy

Při záplavách nepropadejte panice. Musíme rychle zaujmout nejbližší bezpečné vysoké místo. Pokud to není možné, jděte do nejvyššího patra nebo podkroví domu. Pokud se jedná o malý dům, záchranáři doporučují vylézt na střechu a přivázat děti a starší lidi ke komínu. Nemůžete šplhat po stromech, sloupech ani chatrných budovách – voda je může podemlít a zhroutí se.

brightside.me

2. Když spadnete do kolejiště.

Pokud jste spadli do kolejnic v metru, první věc, kterou chcete udělat, je pokusit se dostat zpět nahoru. Pozor však na žlutou kovovou konstrukci podél tunelu – je pod napětím! Proto se ji vyhněte obloukem a vyšplhejte po nejbližším žebříku. Rozhodně nešplhejte po ničem jen tak náhodném. V tom horším případě, když už se blíží metro či vlak, je nejlepší zatáhnout břicho a lehnout si doprostřed kolejiště. Jak mašina odjede, budete mít dostatek času na to, dostat se ven. I světelné signály vám však mohou zachránit život.

brightside.me

3. Bouřka

Pokud jste šli na túru a náhle vypukla bouřka, nemůžete běžet ve skupině. Ano, musíte hledat úkryt, ale jděte pomalu a ve vzdálenosti několika metrů od sebe. Hledejte nízké stromy s hustými korunami. Pokud jste v horách, zkuste sestoupit dolů z vyšších nadmořských výšek. Pokud jste na poli, neschovávejte se v kupce sena – může tam udeřit blesk. Pokud není v okolí žádný úkryt, musíte si lehnout nebo sedět na zemi. Posaďte se, ohněte nohy a položte hlavu na kolena – to bude bezpečnější. Abyste se chránili před vlhkou půdou, položte si pod sebe igelitový sáček, smrkové větve apod. Všechny kovové předměty (i telefon) od sebe umístěte ve vzdálenosti 15 metrů.

brightside.me

4. Popáleniny

Pravděpodobně i děti vědí, co dělat v případě popálenin, ale my vám to raději připomeneme. Nepoužívejte babiččiny metody: nic nemazejte. Neměli byste se dotknout popáleniny rukama, stejně jako byste neměli odtrhávat tkáň, která se přilnula k místu popálení.

brightside.me

5. Kolize vlaku

V případě nouze se chytněte zábradlí nebo zatlačte nohama na zeď nebo sedadlo před sebou. Nejbezpečnějším způsobem je sednout si na podlahu vozíku. Počkejte, až se vše úplně zastaví. Po prvním úderu se nevzdávejte. Možná bude následovat ještě několik silných šoků a ran. Dále si musíte vybrat, jestli vylezete v vlaku dveřmi nebo oknem – podle situace. Pokud musíte vyrazit okno – předtím, pokud je to možné, zavřete dveře, abyste se ochránili před možným požárem. Rozbijte okno improvizovaným předmětem: kufrem, madlem atd. Vyjměte z otvoru sklo a opatrně vyskočte. Nejlépe na polní stranu železniční trati.

brightside.me
Reklama

6. Lesní požár

Pokud se ocitnete v hořícím lese, určete směr větru a šíření ohně. Vyjděte z nebezpečné oblasti kolmo ke směru pohybu požáru. Pokud vám bude foukat vítr do zad, oheň vás může dohnat. Pokud se z ohně nedostanete, voda zvýší vaše šance na útěk. Vstupte do vody a obalte se mokrým oblečením.

brightside.me

7. Ztracen v lese

Záchranáři zkoumali chování lidí ztracených v lese. Ztracený obvykle ztrácí zdravý rozum a někdy ho ovládne panika. Člověk, který prchá lesem a chybí mu orientační body – cesty, řeky, paseky a dokonce i polní cesty, může upadnout do takového šoku, až se mu mohou dostavit halucinace. A teď ke správnému chování. Nepanikařte. Pokud máte telefon, zavolejte na číslo 112 nebo někomu blízkému. Udržujte telefon blízko těla: v chladném počasí se baterie rychleji vybíjí. Hledejte lineární orientační body: nádrže, elektrické vedení, stezky. Stezka někdy může vést k bažině, louce a pak zmizet. To znamená, že sem lidé chodí sbírat bobule a druhý konec stezky vede do vesnice.

brightside.me

8. Jídlo zaseknuté v hrdle.

Dochází k mnoha úmrtím z dušení, protože člověk je v rozpacích, že si na veřejnosti raději neodkašle a běží raději na toaletu. Ale to by mohla být fatální chyba. Když se kousek jídla dostane „do druhého hrdla“, musíte se ho co nejdříve zbavit! Pomoc druhých, i morální, je velmi důležitá, abyste nepropadali panice. Pokud jste však sami, zaujměte pozici na všechny čtyři a pak nechte tělo bez zábran spadnout na zem. V případě nouze několikrát tento postup opakujte.

brightside.me

9. Setkání s hadem

Had neútočí jako první. Útočí pouze v případě sebeobrany, když byl zahnán do kouta. Navíc vás nejprve varuje. Obecně se vás bojí stejně jako vy jeho. Když si všimnete hada a zaslechnete syčení, musíte zamrznout a dát mu příležitost odplazit se nebo se vzdálit. Pokud had zaujal hrozivou pózu, pomalu ustupujte, neprovádějte náhlé pohyby. Nebraňte se nataženýma rukama – vyprovokujete ho. Nejlepší věc, kterou musíte udělat, je odejít v míru.

brightside.me

10. Podezřelé věci

Pokud si v obchodě, divadle nebo na kluzišti všimnete podezřelého balíčku nebo tašky, nedotýkejte se jich, nekopejte do nich a ani se o to nepokoušejte jakoukoli hůlkou. Nebojte se vypadat hloupě, když nahlásíte podezřelý předmět policii nebo místní ochrance: k tomu slouží bezpečnostní služba. I když si někdo zapomněl tašku – informujte správce. Je větší pravděpodobnost, že se položka vrátí ke svému právoplatnému majiteli.

brightside.me

11. Včelí žihadlo

Když vás bodne hmyz, může začít dané místo otékat a dokonce vám to může způsobit i problémy s dýcháním. Co dělat, když se v přírodě stane tato nouzová situace? Zeptejte se ostatních, jestli mají antihistaminika. Na místo kousnutí by měl být aplikováno něco studeného, aby se zmírnil otok. Nepoužívejte babiččiny metody, jako například „posypte kousnutí studenou hlínou“. Lepší je plastový sáček, do kterého se nalije voda.

brightside.me

Lidé, kteří v nouzové situaci jednají bez váhání, jako jsou zdravotní sestry, hasiči a policisté, přepojí mozek a dokáží ovládat své reakce nad strachem. Obyčejný člověk to také dokáže, ale jsou k tomu zapotřebí zkušenosti a trénink. V těchto situacích si ale myslíme, že by každý z nás měl vědět, jak se chovat a zbytečně nepřijít o život. Nemyslíte?

Čerpali jsme z brightside.me

Reklama