in

Ed Sheeran čelí obvinění z plagiátorství! Obhájí píseň Thinking Out Loud?

instagram.com instagram.com
Reklama

Ed Sheeran opět čelí obvinění z toho, že zkopíroval písničku od někoho jiného. Není to poprvé. U soudu na Manhattanu již v úterý 25. dubna 2023 zazněly úvodní řeči v daném soudním procesu. Tentokrát bude Ed obhajovat svou velice známou baladu Thinking Out Loud. O co přesně jde?

Ed Sheeran v minulosti bojoval čtyři roky právní bitvu o autorská práva svého hitu Shape of You. Ten měl být podle umělce Chokriho plagiátem jeho písně Oh Why. Je to teprve rok, co vyhrál, ale jak se zdá, další problém je na obzoru. U newyorského soudu odstartoval nový proces. Jedná se o jeho další píseň Thinking Out Loud.

A v čem je problém? Jde o podobnost písně s hitem již zesnulého amerického zpěváka Marvina Gaye Let’s Get it On. Dědicové Gayeova spoluautora Eda Townsenda tvrdí, že Ed píseň ukradl a proto jim dluží peníze. Před soud se žaloba dostala nyní, ale podána byla už v roce 2017.

Pozůstalí v žalobě tvrdí, že zpěvák a jeho spoluautorka Amy Wadge píseň Let’s Get it On „okopírovali a zneužili bez povolení nebo uznání“, a to včetně „melodie, rytmů, harmonií, bicích, basové linky, doprovodného refrénu, tempa, synkop a smyček“. Podle jejich právníka je nezvratným důkazem i to, že Ed na svých koncertech prokládal píseň textem Marvina Gaye z roku 1973. Podle Eda to však není nic výjimečného a občas to tak prostě dělá.

Dědicové požadují po zpěvákovi odškodnění ve výši v přepočtu víc než dvě miliardy korun. Sama dcera Eda Townsenda tvrdí, že žalobu podávala neochotně, avšak musí chránit odkaz svého otce. Sheeran je podle ní „skvělý umělec s velkou budoucností“. Soud by měl trvat nejméně týden. Svědčit by měla jak zpěvákova spoluautorka Wadge, tak i různí odborníci z oblasti muzikologie.

Dvaatřicetiletý Ed Sheeran ale rozhodně není jediný zpěvák, který musel během své kariéry čelit obvinění z plagiátorství. V roce 2017 podobnému případu čelila Taylor Swift kvůli svému hitu Shake It Off, žaloba byla nakonec stažena teprve loni. Skupinu Led Zeppelin zase v roce 2014 zažalovali kvůli její kultovní skladbě Stairway to Heaven. Měla v ní být použita část skladby Taurus od skupiny Spirit ze 60. let. Odvolací soud v roce 2020 rozhodl ve prospěch Led Zeppelin.

A co myslíte vy?

Čerpali jsme z seznamzpravy.cz

Reklama