in

Alkohol ani jako spolujezdec? Pozor na tuto vyhlášku!

pixabay.com pixabay.com
Reklama

Pamatujete si na to, kdy jste šli v létě například z hospody nebo z nějaké zábavy a kamarád vám nabídl, že vás sveze třeba na motorce, čtyřkolce nebo kole, protože vy jste už pili a sami jste řídit nemohli? Tak přesně na tohle už můžete nějaký ten pátek zapomenout!

Od ledna roku 2022 totiž platí oficiální zákaz požití alkoholu i jiných omamných látek před jízdou nejen pro samotné řidiče, jako je tomu do teď, ale pro jejich SPOLUJEZDCE. Nemusíte se však bát, nejedná se o spolujezdce v autě!

pixabay.com

Od ledna 2022 vstoupil v platnost nový předpis č. 365/2021 Sb., jehož přesné znění je:

„Přepravovaná osoba, která se může aktivně podílet na jízdě vozidla (zejména šlapáním, bržděním, negativním ovlivňováním rovnováhy vozidla a obdobným způsobem), nesmí během jízdy a bezprostředně před jejím zahájením požít alkoholický nápoj nebo užít jinou návykovou látku (…) Přepravovaná osoba podle předchozí věty je povinna podrobit se na výzvu policisty, vojenského policisty, zaměstnavatele, ošetřujícího lékaře nebo strážníka obecní policie vyšetření podle zvláštního právního předpisu ke zjištění, zda není ovlivněna alkoholem nebo jinou návykovou látkou.“.

Vozidly v této vyhlášce jsou myšleny například kola, motorky, sněžné skútry nebo čtyřkolky. Nyní vám tak nezbyde už opravdu nic jiného, než chodit poctivě pěšky, využít Taxi služby, najít si ochotného známého s autem a nebo se zříct alkoholu. A jaká za to vlastně hrozí pokuta?

pixabay.com

Pokud se po dechové zkoušce zjistí, že spolujezdec požil alkohol, nebo se prokáže pozitivní test na omamné látky, řidiče se to naštěstí nijak netýká. Pro dotyčného provinilce to však bude znamenat pokutu 2000 Kč na místě a ve správním řízení pak od 1500 Kč do 2500 Kč.

Sice už máme za dveřmi rok 2023, ale i tak tuto vyhlášku rozhodně nepodceňujte a pamatujte na ni. Jak se říká, nevědomost zákona neomlouvá. 

Tématem jsme se inspirovali z zakonyprolidi.cz a autosalon.tv

Reklama