in

Výzkumník žije už přes 75 dní pod vodou a ven se nechystá! Co mu chybí nejvíc?

youtube.comyoutube.com
Reklama

Američan Joseph Dituri svým dlouhým pobytem pod vodou překonal světový rekord. Pod vodou již žije více než 75 dní a hodlá se dostat minimálně ke 100 dním. Aktuálně se jedná o nejdelší pobyt pod vodní hladinou na světě. Své dny tráví v ocelové buňce na dně devět metrů hluboké laguny u ostrova Key Largo na Floridě.

Joseph chce ve své podvodní kapsli nazvané Jules’ Undersea Lodge zůstat alespoň sto dní. „Přivedla mě sem touha po objevování a zvědavost,“ vysvětlil Dituri své rozhodnutí pro tento experiment. „Mým cílem bylo od prvního dne inspirovat budoucí generace, dělat rozhovory s vědci, kteří studují život pod mořskou hladinou, a zjišťovat, jak lidské tělo funguje v extrémních podmínkách,“ dodal pro stanici BBC.

Joseph žije na dně laguny v malé podvodní kapsli, která je tvořena pouze jednou místností. Dostala název po Julesi Verneovi, který proslul svým románem Dvacet tisíc mil pod mořem. Výzkumník pracuje na projektu pro University of South Florida. Cílem je zjistit jak lidské tělo reaguje v podmínkách, kdy je vystaveno extrémnímu tlaku. Vědci zároveň sledují jeho zdraví a také psychologické dopady na tuto izolaci.

Ani pobyt pod vodou však pětapadesátiletému profesorovi nezabrání v plnění jeho povinností. Jak uvedla univerzita, své studenty vyučuje biomedicínské inženýrství jednoduše online. Alespoň si tak krátí svůj čas, protože být zavřený v jedné místnosti a ještě pod vodou musí být možná pořádná nuda?

Nicméně snaží se sám sebe dole dost zaměstnat. Každý den vstává v pět hodin a cvičí. Konzumuje jídlo bohaté na bílkoviny jako třeba vejce nebo lososa, které si může ohřát v mikrovlnné troubě. Zdá se, že si život pod vodou užívá, ale jedna věc mu přece jen dole chybí. „Co mi z pobytu nahoře nejvíce chybí? Slunce,“ svěřil se Joseph. A tomu se samozřejmě nedivíme.

A co vy? Dokážete si představit být v takové izolaci pod vodou?

Čerpali jsme z novinky.cz

Reklama