in

Unikátní záchrana dvou životů ? Doslova zmrtvýchvstání!

pixabay.com
Reklama

To, že někdo vstane z mrtvých je samozřejmě nesmysl, ale po přečtení článku možná změníte názor. Ono to tak u dvou případů ze začátku letošního roku skutečně bylo. Ale obrovskou zásluhu na tom mají vynikající lékaři z Liberce. Použitá metoda, kterou se jim povedlo zachránit dva mladé muže, se používá velmi výjimečně a ne každá nemocnice je na ni vybavená. Díky okamžité pomoci záchranářů a lékařů se oba muže podařilo zachránit a nemocnici nakonec opustili po svých a téměř bez následků.

Oba příběhy se odehrály krátce po sobě v lednu a v únoru letošního roku a průběh byl velmi podobný. Popisovat proto budeme pouze jeden z nich. Jednoho mrazivého rána objevili lidé bezvládné tělo nedaleko nákupního centra v Liberci. Záchranáři v podstatě jeli k nálezu mrtvého člověka, ale pak zjistili, že jeho srdce vykazuje stále nějakou aktivitu. Pak se okamžitě rozjel přesný koloběh událostí.

Vnitřní teplota muže byla jen 18 stupňů. Srdce kvůli tomu nereaguje na elektrický výboj a na řadu tak přišla pomoc speciálního týmu v nemocnici. Hrálo se o čas. Štěstí bylo, že k zástavě srdce nevedl infarkt ale samotné podchlazení, a mohlo tak dojít k mužově záchraně. V těchto případech musí být všechno perfektně připravené a provedené. Jde o každou minutu. O každý krok.

pixabay.com

Záchranáři přivezli do nemocnice silně podchlazeného člověka. Resuscitace probíhala při převozu i v nemocnici. Nakonec to bylo 90 minut. Lékaři museli muže co nejdříve napojit na mimotělní oběh krve. Tu všechnu postupně vyvedli z jeho těla, ohřáli a okysličili a pak vrátili zpět. Tak se jim podařilo zvýšit jeho teplotu. Za minutu touto cestou musí protéct alespoň 4 litry krve.

Teprve až dosáhli alespoň 30 stupňů, mohli opět nahodit jeho srdce elektrickým výbojem a obnovit běžné životní funkce. Tohle bylo velmi zjednodušeně řečeno, ale ve skutečnosti byl celý průběh dokonalá souhra speciálního týmu, bez kterého by muž neměl šanci přežít.

„Resuscitace trvala více jak 90 minut, ale jak dlouho byl v takovém stavu venku, nevíme. To jsou časy, na které nejsme vůbec zvyklí. Většinou ideálně, když je všechno vyřešeno do 20 minut, pokud jsou pacienti resuscitováni déle, většinou nedopadají dobře. Mají závažné poškození mozku a často umírají,“ objasnil Pavel Sedlák, primář oddělení intenzivní péče a zástupce přednosty, který je dalším z členů unikátního týmu.
V obou případech hrál hlavní roli mráz a podchlazení. Tím, že se teplota snížila, byly všechny buňky do jisté míry chráněné. Jejich nároky se při nízké teplotě sníží a jsou v jakési hibernaci. Díky tomu mohli lékaři oba muže zachránit téměř bez následků. Jeden muž odešel z nemocnice po svých, druhý se ještě hojí se zlomeninami žeber. Ty utrpěl při resuscitaci.
„Fungují, jsou při smyslech, nemají žádné poškození mozku. Když se během tří dnů začne probouzet do plného kontaktu, tak nevěříte vlastním očím. Takových pacientů jsou na světě jednotky případů,“ shrnuje kardiolog Seiner. Výsledek je to úžasný a věříme, že do budoucna jich bude třeba i více. Přejeme oběma mužům úspěšné doléčení.
Čerpali jsme z liberecka.drbna.cz
Reklama