in

PROREZLÁ Eiffelova věž potřebuje OPRAVU, NE pouze NÁTĚR!

cs.wikipedia.org
Reklama

Kdo by neznal věhlasnou dominantu Paříže? Eiffelova věž je nyní podle uniklých zpráv společnosti spravující památku ve špatném stavu. Je prolezlá rzí a potřebovala by kompletní opravu. Místo toho ji čeká pouze nátěr za 60 miliónů eur (zhruba 1,5 miliardy korun), který bude mít ovšem pouze estetický účinek. Kvůli chystané olympiádě Paříži, která nás čeká za dva roky, by se více opravit nestihlo.

Eiffelova věž byla dokončena v roce 1889 u příležitosti stého výročí velké francouzské revoluce a Světové výstavy. Měla stát pouze 20 let a poté měla být rozebrána. Sloužila však i jako meteorologická stanice a později jako rozhlasový a televizní vysílač. Proto byla zachována. Navzdory dnešní slávě ji původně Pařížané nenáviděli. Byla pro ně trnem v oku. Dnes jsou na stavbu hrdí.

Po 133 letech však věž stále stojí a za to vděčí hlavně dobré údržbě. Zpráva o stavu věže však tvrdí, že věhlasná památka není v dobrém stavu. „Kdyby sem zavítal Gustave Eiffel, dostal by infarkt,“ řekl nejmenovaný správce věže. Odkazoval tak na konstruktéra stavby.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Tour Eiffel (@toureiffelofficielle)

Samotný Eiffel uvedl, že největším problémem stavby bude najít rez a zastavit její šíření. „Nátěr je základní složkou ochrany kovové konstrukce a péče, s jakou se provádí, je jedinou zárukou její dlouhověkosti,“ napsal tehdy. Věž vysoká 300 metrů se tedy každých 7 let natírá.

Jelikož se v roce 2024 uskuteční v Paříži olympijské hry, památka bude za 60 miliónů eur natřena. Původně měli v plánu třetinu seškrábat a nanést dvě nové vrstvy. Jelikož kvůli pandemii Covid-19 došlo ke značnému zpoždění prací, ošetřeno bude pouze pět procent plochy. Podle zprávy o stavu věže z roku 2016 je známo, že má památka 884 závad. Což není zrovna málo.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Tour Eiffel (@toureiffelofficielle)

Optimističtější pohled nabízí architekt, inženýr a historik Bertrand Lemoine Tvrdí, že nepřítelem železa je koroze, kterou působí oxidace železa vystaveného působením vzduchu a vody. Tím, že by se Eiffelova věž znova natřela, by mohla vydržet navěky. Co si o tom myslíte Vy?

Čerpali jsme z idnes.cz

Reklama