in

Proč starověké sochy mají “malé nádobíčko”? Má to svůj důvod!

pixabay.com
Reklama

Procházíte galerií starověkých řeckých soch a nemůžete si nevšimnout jednoho výrazného detailu – mužské genitálie jsou na sochách neúměrně malé. Možná jste si toho ani nevšimli, ale jakmile vás to napadne, začnete se ptát proč. Co k tomu vedlo? Jedna žena provedla zářný výzkum a objevila odpověď, která hodí nové světlo na starověké standardy mužské krásy.

Ruby Reign se stala internetovým hitem poté, co sdílela své poznatky o tomto divném trendu. Pokud jste se kdy podívali na sochu, tak jste si možná všimli, že většina historických soch vás pohledem zavede přímo do rozkroku. Zdá se, že starověcí umělci nepřehlédli tento detail, ale proč zobrazovali muže s tak malými genitáliemi?

Reign vysvětluje, že ve starověkém Řecku byly menší rozměry považovány za znak ctnosti, zdvořilosti a sebeovládání. Velké rozměry byly naopak spojovány s chlácholivostí a barbarstvím. “Mít menší penis byl znak disciplíny a ctnosti, zatímco mít větší byl znak chtíče a vulgarity,” vysvětluje.

pixabay.com

Tento zjištěný kontrast s dnešními normami nás nutí se ptát, jak se naše společnost mění a jak se mění naše představy o mužské kráse. V době, kdy se zdá, že větší je lepší, je toto historické pozadí docela překvapivé.

Reign poznamenává, že toto zjištění nám ukazuje, že naše představy o kráse jsou sociálním konstruktem a že bychom se neměli nechat zotročit nerealistickými standardy. A jaké že jsou naše současné představy o mužské kráse? Jaký vliv mají sociální média a média na naše vnímání těla? Jak můžeme bojovat proti nerealistickým standardům krásy a podporovat pozitivní obraz těla? Zajímavé otázky, které stojí za zamyšlení a diskusi, nemyslíte?

Tématem jsme se inspirovali na ladbible.com

Reklama