in

Proč podniky v roce 2024 rapidně zdražují pivo, kávu a jídlo? Odpověď je jednoznačná

byznys.hn.cz
Reklama

Nový rok 2024 nepotěšil zejména jedince, kteří rádi navštěvují jejich lokální podniky. Kvůli zvýšenému DPH se totiž zvyšují ceny piv, nealka a v některých podnicích dokonce i jídla. Některé hospody na to své zákazníky chytře připravovaly i měsíc dopředu.

Kvůli zvýšenému DPH zdražují od Nového roku hospody a restaurace ceny piv, nealkoholických nápojů a jídla i o několik korun. V jedné velmi známé plzeňské restauraci se například cena 10° Gambrinusu dostala z původní ceny 38 korun na 42. Ostatní piva pak zdražili až o 7 korun.

Zvedli jsme ceny pouze o tolik, o kolik se zvedlo DPH. Zvedly se však ceny i u jiných výrobků, než těch alkoholových. Například limonády jsme zdražily o 6%. Ceny jídel prozatím necháváme stejné,” popsal situaci nadřízený ve zmíněném podniku v Plzni. “Od začátku říkám svým zákazníkům, že za to nemohu, připravoval jsem je na to, a proto si teď ani nestěžují,” dodal ke konci rozhovoru.

Restaurace a hospody v Praze dle všeho nechtějí zdražovat, bohužel je k tomu však taktéž přinutilo zvýšení DPH. “Když se zvýší DPH, nemůžeme udělat nic jiného, než cenu zvýšit, všem zákazníkům se předem omlouváme,” řekl jeden z majitelů významné hospody v Praze. V průměru se v Praze od Nového roku zvyšují ceny piva o 5-8 korun.

Větším šokem však bylo zdražení kávy. “Bylo mi řečeno, že zvýšení ceny kávy vychází ze zvýšení daně, která se zvedla o 11%,” popsal pravidelný zákazník kavárny ve Vinohradech. Kavárny totiž své výrobky zdražily až o 10 korun. V anketě navíc zvolilo až 77% lidí z 2000 dotázaných, že v jejich lokálním podniku se ceny zvýšily rapidně.

Inspirovali jsme se z: novinky.cz

Reklama