in

Operace Španěl: “Výroba” dětí na zakázku teď míří k soudu!

pixabay.com
Reklama

Jistě jste už slyšeli o náhradním mateřství. Jde o to, že cizí žena odnosí a porodí dítě neplodnému páru. Náhradní mateřství se však nesmí zneužívat k vydělávání peněz. A právě tento případ vyšetřují čeští policisté specializovaní na organizovaný zločin. Mezinárodní vyšetřování „výroby dětí na zakázku“ neslo jméno Operace Španěl. A to podle národnosti jednoho z otců, který z Prahy odletěl s miminkem.

V kauze, o které se hodně psalo již minulý rok v červnu, jsou hlavními obviněnými Ukrajinci. Děti objednané na zakázku se rodily v Praze, poté se přepsaly na otce a s ním odletěly kamkoli do světa. Jedno miminko stálo kolem 60 tisíc eur. Úřady přitom vůbec netuší, kde miminka skončily a co s nimi dnes je. Státní zastupitelství na Ukrajině podalo obžalobu na skupinu lidí, která byla za vše zodpovědná.

„Ano, můžeme potvrdit, že skutečně ve věci byla na Ukrajině podána v prosinci 2022 obžaloba, avšak hlavní líčení ještě nezačalo, neboť se v současné době řeší otázka příslušnosti soudu,“ řekla redakci česká zástupkyně evropské jednotky pro justiční spolupráci Martina Hluštíková, která pomáhala sladit vyšetřování případu napříč evropskými státy.

pixabay.com

Klinika lékaře Alexendera Feskova v ukrajinském Charkově nabízela tuhle službu zájemcům z celého světa. Nešlo však pouze o neplodné páry, ale také o páry stejnopohlavní, nebo osaměle žijící singles – ti si nejprve na klinice vybrali dárkyni vajíčka a poté náhradní matku. Tou byla většinou chudá žena a její odměna byla 10 tisíc dolarů.

A jak to poté celé proběhlo? Před porodem se matka přesunula do Prahy. Tam už čekal tým, který zařídil lékařskou péči i všechny následné dokumenty. Na matrice pak náhradní matka a klient kliniky předstírali, že jsou pár i když se viděli poprvé. Dítě se přepsalo na otce a ten pak s pár dní starým miminkem odletěl domů – do Švédska, Německa, Španělska nebo do Řecka.

pixabay.com

V Česku však nikdo stíhán nebude. Jde hlavně o to, že toto jednání není popsáno v trestním zákoníku. Dohledat všech třicet dětí, které byly za poslední tři roky takto podvodně přivedeny na svět se policii ve většině případů podařilo. Pouze jedno dítě skončilo kdesi v USA a nikdo neví kde. Podezření, že děti končily u pedofilů se naštěstí nepotvrdilo. Po zveřejnění této kauzy čeští politici napříč stranami slíbili, že na zákonu začnou pracovat.

Čerpali jsme z seznamzpravy.cz

Reklama