in

MS v hokeji 2022: Po deseti letech konečně medaile!

instagram.com

I přesto, že utkání s Kanadou se moc nepovedlo a skončilo prohrou 1:6 pro český tým, s Amerikou nakonec čeští hokejisté vybojovali zasloužený bronz! Naposledy měla Česká republika bronzovou medaili z MS v roce 2012, které se konalo rovněž ve Finsku stejně jako letos. Už před zahájením mistrovství světa se hodně mluvilo o tom, že by to tentokrát mohlo “cinknout” a to nejen kvůli neúčasti Ruska, ale také díky kvalitním posilám z NHL. Cesta ke třetímu místu však rozhodně nebyla jednoduchá.

V první třetině Češi hráli aktivně jen pár minut, poté už jako bychom sledovali zápas s Kanadou. Američané přebrali vedení v 10. minutě a pár minut na to dali další gól v přesilovce. Čeští hokejisté se v boji o medaili nevzdali a Černoch snížil na 1:2. Už to vypadalo, že by mohli vyrovnat, pak však dostali třetí gól a to byli Američané v oslabení!

V druhé třetině trenéři vyměnili brankáře a chytat šel Marek Langhamer. Ten se osvědčil, protože pustil pouze jeden gól a to až ve třetí třetině. Stav 1:3 pro Česko stále nevypadal příliš nadějně. Po Smejkalově gólu však už byl rozdíl pouze jedné branky, a co dělo po přestávce asi čekal málokdo.

První dvě třetiny jakoby nebyly a na ledě jsme viděli naprosto odlišný český tým. Najednou byli sebevědomí, aktivní a plní energie. Kouč Jalonen se rozhodl rozdělit Pastrňáka s Krejčím a jak se zdá, udělal dobře. V první minutě po začátku třetí třetiny Pastrňák vyrovnal na 3:3. Pár minut na to zvýšil Červenka na 4:3 a poté znova Pastrňák na 5:3.

Další branka se povedla Kämpfovi v oslabení a pár minut na to dokonce další. I když Američané ještě snížili na 7:4, tak Pastrňák svým hattrickem rozhodl o definitivním skóre 8:4 pro Česko. Byl to neuvěřitelný obrat. Češi to nevzdali a naprosto ovládli ledovou plochu. Pak už bylo rozhodnuto a přišla obrovská radost z bronzových medailí!

Hertlovo vyjádření mluví za vše: “Zlomili jsme to desetileté čekání, ale nemůžeme počítat s tím, že další bude zase za deset let. Musíme přidat další hned rok, ať už pojede kdokoliv. Musíme hokej zvednout, protože je to náš národní sport. Lidi ho milují. I když jsme jako Češi kritičtí, každý si užije medaili a musíme za ni bojovat. Tomu národu to v těchto těžkých dobách pomůže.”