in

Mladí a PENÍZE? 11 častých chyb, kterých pak LITUJÍ!

brightside.me
Reklama

Podle studie téměř třetině mladých dospělých chybí finanční gramotnost, dobré dovednosti v hospodaření s penězi a stabilita příjmů. Naučit se, jak správně zacházet s našimi penězi a jak dělat správná finanční rozhodnutí, když jsme mladší, by se měl učit každý. A to při nejlepším, než se vydáme do světa a začneme zacházet s našimi penězi. Nemusíte však ležet v knihách, abyste se to naučili. Dneska se řekneme o 11 nejčastějších chybách mladých lidí, které dělají, a které samozřejmě nejsou správné. Neděláte to náhodou i vy?

1. Snaží se držet krok s bohatšími přáteli.

Když se setkáváme s přáteli, kteří jsou bohatší než my, můžeme se cítit nuceni držet krok s nimi, nakupovat značkové oblečení a luxusní auta a dovolovat si fantastické cesty po celém světě. Je důležité znát svůj limit a nezadlužit se, abyste mohli odpovídat životnímu stylu někoho, kdo je bohatý. Konec konců, úspěch a peníze u některých lidí přicházejí v různých životních fázích a my v nich musíme být chytří.

brightside.me

2. Nesprávně utrácí své peníze.

Správná správa vašich financí a naučení se v tom chodit co nejdříve, pro vás bude nesmírně důležité. Pravidlo rozpočtu 50/30/20 je ve skutečnosti jednoduché a snadno dosažitelné pravidlo pro větší finanční stabilitu. Utraťte 50% svého příjmu za nájem, stravu, dopravu a účty, 20% jde na úspory a splácení dluhu a dalších 30% jde na vaše rozmary a prostě na co chcete.

brightside.me

3. Místo vaření si jídlo raději objednávají.

Když se přestěhujete z domova a nemáte dlouhou dobu chutné, teplé a vařené jídlo, můžete být v pokušení začít si objednávat jídlo na dovoz znovu a znovu a znovu. To znamená, že začnete utrácet za jídlo zbytečně více, než je nutné. Místo toho jděte do obchodu s potravinami, nakupte věci, které potřebujete, a vařte si sami. Pokud neumíte vařit, měli byste se pokusit se to naučit.

brightside.me

4. Získání kreditní karty příliš brzy.

Včasné získání kreditní karty může být pro vaše peníze dobré, ale pouze pokud za ně nesete odpovědnost. Pokud si nemůžete dovolit platit měsíční splátky, ale máte nutkání kupovat spoustu věcí, které ani možná nebudete potřebovat, je nejlepší počkat alespoň do doby, než budete mít slušně placenou práci.

brightside.me

5. Neplánují odchod do důchodu.

Možná nebudete chtít myslet tak daleko do budoucnosti, když vám je teprve 20, ale to by byla chyba. Měli byste se podívat, jak co nejdříve uložit nějaké peníze na důchodový účet, protože v průběhu času získají na hodnotě a ocitnete se pak se spoustou peněz, které můžete začít utrácet ve svých posledních letech.

brightside.me
Reklama

6. Ignorování pojištění.

Ve 20 letech se můžete cítit jako superhrdina, ale nejste neporazitelní a neměli byste myslet i na to, že nejste plně v bezpečí před úrazy, nemocemi, katastrofami a dalšími problémy. Pojištění byste neměli ignorovat. Například pojištění domu vám ušetří peníze v případech, jako je vloupání, požár nebo povodeň. Lékařské pojištění by vám mohlo ušetřit tisíce v případě, že se stane něco špatného. Je důležité udělat maximum, abyste se chránili.

brightside.me

7. Pracují pro potřebu a ne pro budoucnost.

Možná se vám nelíbí vaše současné zaměstnání v maloobchodu nebo řízení pro Uber nebo Taxi či pizzu, ale příliš se bojíte odejít, protože máte alespoň stabilní příjem a v práce se cítí bezpečně. Pokud to však není to, co chcete se svým životem dělat, neměli byste se bát riskovat, zejména ve svých 20 letech, i když to znamená absolvovat různé stáže. Může to být neplacené, nebo to může být placeno méně, ale pokud se jedná o stáž pro práci, která se vám líbí a chcete ji dělat v budoucnu, neměli byste se bát začít znovu, pokud to znamená, že to zlepší vaši budoucnost

brightside.me

8. Vlastní domácího mazlíčka příliš brzy.

Získání domácího mazlíčka se může zdát jako další krok vašeho nezávislého života poté, co jste si našli své vlastní bydlení, ale to nemusí být nejlepší nápad. Jistě, jsou rozkošní a nadýchaní, jsou to vaši nejlepší přátelé a vytvářejí skvělý pocit domova, ale není to všechno jen o zábavě a hraní. Péče o domácí zvířata je ve skutečnosti velmi nákladná, protože i oni mají své potřeby. Ať už je to jídlo, hračky, vakcíny nebo účty za veterináře, pokud je to potřeba. Tyto věci se sčítají a může to z vaší výplaty strhnout velkou část, takže musíte zvážit, zda si můžete dovolit vlastnit a starat se o domácího mazlíčka, protože je to velmi velká a důležitá zodpovědnost.

brightside.me

9. Utrácejí, abyste se cítili šťastní.

Mnoho z nás si v životě pravděpodobně koupilo něco, co nutně nepotřebujeme, ale  chtěli jsme to jen proto, že nám bylo smutno. Pravdou je, že tyto nákupy nám mohou ze začátku pomoci cítit se lépe , ale nejsou řešením našich problémů: vše, co dělají, je to, že nás nechají plýtvat našimi těžce vydělanými penězi, když je můžeme použít na něco, co opravdu potřebujeme.

brightside.me

10. Stěhují se příliš brzy.

Možná si myslíte, že v okamžiku, kdy dosáhnete 18 nebo 21 let, byste měli opustit domov svých rodičů, abyste byli nezávislí a sami ve velkém světě. Jistě, je dobré naučit se starat se o sebe a naučit se samostatnosti, ale měli byste být chytří. Odstěhování by znamenalo, že byste museli začít platit vlastní nájem a účty, museli byste se naučit vařit sami pro sebe a váš první domov nemusí být tak pěkný a útulný jako ten, ve kterém jste vyrostli. Měli byste vzít v úvahu tohle všechno při provádění tohoto velmi velkého kroku ve vašem dospělém životě. A je v pořádku počkat, než se přestěhujete, jakmile budete mít slušnou a stabilní práci se slušným a stabilním příjmem, pak se můžete cítit mnohem pohodlněji , když se přestěhujete, protože budete mít adekvátní prostředky.

brightside.me

11. Očekávají, že všechno musí být hned dokonalé a bez problémů.

Mnoho mladých lidí stresuje a panikaří ve svém životě, ať už je to vysoká škola, práce, placení nájemného nebo všechno dohromady. Málokdo najde své povolání a začne svůj dospělý život na vysoké úrovni, a jen málokdo má všechno vyřešené. Můžete očekávat, že vaše první práce bude úžasná, vysoce placená a vaše ideální kariéra, ale v mnoha případech to tak prostě nebude, ale to je v pořádku. Změníte zaměstnání, změníte byty, budete se starat o to, že vám vaše auto bude dělat potíže, a všechny tyto zkušenosti vám nakonec pomohou. To je v pořádku, že neví, kam váš život směřuje, nebo to, co děláte, jestli má smysl. Na to přijdete časem.

brightside.me

Co byste si přáli vy vědět o penězích, když jste byli mladší? A co dalšího byste poradili mladým lidem, kteří se začínají učit všechno o správě peněz? Podle nás by tu ještě měla zaznít věta, že peníze se ne vždy stíhají vyrovnávat egu. Proto by bylo dobré ujasnit si svoji priority a nehrát si na něco, co člověk není a na co nemá. Souhlasíte?

Čerpali jsme z brightside.me

Reklama