in

Mimozemský život na Marsu? Co je na fotografii zaslané na Zem zvláštního?

pixabay.com
Reklama

O tom, že nejsme ve vesmíru jediná obydlená planeta plná života, se vedou spekulace už odpradávna. Není přece možné, že jsme v celém nekonečném vesmíru jen my na planetě Zemi! Dokázat to je už trochu těžší. Speciální průzkumné vozítko NASA Curiosity prozkoumává terén Marsu. K Zemi vyslalo velice zvláštní fotografii. Zdá se, jako bychom se dívali na kamennou knihu. Ale co by na Marsu dělala?

Pro vědce je tento úkaz předmětem k dalšímu bádání, ale pro jiné je to skvělá příležitost ke konspiracím. Vozítko Curiosity se pohybuje po povrchu Rudé planety a dne 15. dubna 2023 zaznamenalo útvar z horniny, který nápadně připomíná „zkamenělou otevřenou knihu“. Stalo se to v pořadí 3 800. den vesmírné mise. Zajímavý útvar byl zachycen pomocí jedné z jejích sedmnácti foto kamer Mars Hand Lens Imager (MAHLI), umístěné na konci robotického ramene.

Červeně zbarvená hornina jakoby přesně zpodobňuje situaci, kdy na zemi leží rozevřená kniha a její listy se otáčí ve větru. Pokud vás ale zajímá její skutečná velikost, budete zřejmě překvapeni. Celý útvar má pouze 2,5 centimetru a tak by to byla opravdu malinká knížečka.

A jak už to známe, ihned se začalo se spekulacemi o co by mohlo jít. Hlavně na sociálních sítích mezi konspiračními teoretiky. „Může a nemusí to být známka mimozemšťanů, ale je na tom něco divného – nemyslel jsem si, že se v přírodě vyskytují pravé úhly,“ hledal v tom něco víc jeden muž. „Určitě to vypadá jako kniha. Otevřená kniha. Našel jsi tam pro tebe napsaný nějaký vzkaz?“ narážel další. Jiní si z objevu zase utahovali, že si Curiosity z dlouhé chvíle na Marsu chtěla jen „trochu počíst“.

Pokud vás to nadchlo stejně jako některé lidi, možná budete racionálním vysvětlením vědců trochu zklamaní. „Kameny s neobvyklými tvary jsou na Marsu běžné,“ zní vysvětlení zástupců NASA v Live Science. Zvláštně tvarované skály jsou tvořeny z minerálů, které po sobě zanechala dávná voda. „Tyto minerály kdysi byly pohřbeny pod ‚měkčími‘ sedimenty, ale vlivem miliard let eroze a větru byly odhaleny,“ pokračují dál s objasněním záhady.

Není to ale jediný nález, který připomíná předměty z naší Země. V únoru 2022 rover například zahlédl asi centimetrovou členitou „minerální květinu“. Letos 16. února pak Curiosity zachytila na fotoaparát kameny, které byly pokryty drobnými vlnkami a vlnami. Ty po sobě zanechalo prastaré jezero, které tam dnes již není.

Další zajímavost byl nález různých velkých útvarů, které kdysi omlela voda. A jeden z nich připomínal hlavu velkého plyšového medvěda, jiný byl zase kopií postavičky Beaker z britského televizního seriálu The Muppet Show.

Curiosity má na kontě i fascinující snímky „zřetelných slunečních paprsků“ na Marsu z 2. února. Byly pořízeny ve chvíli, kdy sluneční světlo prosvítalo mezerami v mracích, když byla žhavá planeta částečně za obzorem.

Tak co? Máte na to nějakou svou teorii nebo věříte vysvětlení vědců? Dejte nám vědět.

Čerpali jsme z wn24.cz

Reklama