in

Mikroplasty jsou všude: v krvi, v plicích a dokonce v mateřském mléku!

pixabay.com
Reklama

Nová vědecká studie ukázala, že se mikroplasty nacházejí už i v mateřském mléku. Dříve byly potvrzeny například v lidské i zvířecí krvi, v plicích či v placentě. Nynější zjištění ovšem vědce znepokojuje mnohem více. Rozhodně je potřeba provést další výzkumy. Přesto odborníci stále kojení doporučují, protože je to nejlepší způsob výživy dětí. Co však mikroplasty vlastně jsou a co mohou způsobit?

Mikroplasty je obecné označení užívané pro různorodé úlomky plastů o velikosti od 100 nanometrů až po pět milimetrů, které se vyskytují ve vodě, v půdě i ve vzduchu jako součást jejich znečištění. Mikroplasty tvoří směs vláken, kuliček či zlomků nepravidelného tvaru. Většina vzniká postupným nalámáním větších kusů plastů.

Výzkum proběhl v italském Římě. Vzorky mateřského mléka vědci odebrali 34 zcela zdravým matkám týden po porodu. Mikroplasty byly objeveny v 75 procentech, tedy u 26 vzorků. To rozhodně není zanedbatelná část. Ve studii autoři uvedli, že mezi mikroplasty přítomné v mateřském mléce se řadí hlavně polyetylen, PVC a polypropylen. Všechny tyto látky se běžně vyskytují v různých plastových obalech.

Nové zjištění je velmi znepokojivé, jelikož se zatím neví, jak mohou tyto látky ovlivnit novorozence. Přesto, že se dosud přímé ohrožení člověka mikroplasty nezjistilo, ví se například už to, že tyto látky mohou poškozovat lidské buňky.

I když se to nezdá, mikroplasty jsou všude kolem nás. Kromě dřívějších výzkumů, které je potvrdily v plicích, krvi a dokonce v placentě, jsou kdekoliv si vzpomenete a vyhnout se jim nelze. Můžeme omezit jejich užívání tím, že nebudeme používat například plastové lahve, brčka apod. Avšak je prokázáno, že tyto drobné částečky uvolňující se z oblečení, pneumatik, kosmetiky a dalších zdrojů všichni lidé jedí, pijí a také dýchají.

Jak to bude dál? Bude nyní doba plastová? Nebo najdeme jiný materiál, který plast dokonale nahradí a mikroplasty již nebudou vznikat? Zjištění vědců jsou možná děsivá, přesto stále zdůrazňují, že kojení dětí je vhodné a správné. Můžeme tedy jen čekat na další výsledky a snad se každý trochu sám pokusit omezit použití plastových výrobků.

Čerpali jsme z novinky.cz, seznamzpravy.cz

Reklama