in

Manchester City je poprvé v historii vítězem Ligy mistrů!

facebook.com

Modrobílý klub z anglického Manchesteru se dočkal. Po neúspěšné finálové účasti v lize mistrů z roku 2021, kdy je porazila domácí Chelsea, letos finále nejprestižnější klubové soutěže konečně ovládli a poprvé v historii zvedli nad hlavu „ušatý pohár“. Jako desátý klub v historii tak získal i Treble, což znamená, že v jedné sezóně získal tři nejcennější klubové trofeje a ovládl domácí ligu, v tomto případě Premier League, domácí pohárovou soutěž, v tomto případě FA Cup a navíc i ligu mistrů.

Ve skupině se Manchester City utkal s Dortmundem, Sevillou a Kodaní. Se ziskem čtrnácti bodů skupinu ovládl a zapsal pouze dvě remízy ve venkovních zápasech s Dortmundem a Kodaní. Vstřelil čtrnáct gólů a pouze dva inkasoval, obě remízy navíc byly bezbrankové.

V osmifinále na Citizens čekalo Lipsko. Zatímco v prvním zápase hraném v Lipsku jsme mohli vidět remízu 1:1, v odvetě City Lipsko doslova rozdrtilo, zvítězili 7:0 a jediný hráč vstřelil pět gólů, tím samozřejmě nebyl nikdo jiný než norský kanonýr Erling Haaland. Ty navíc stihl během pouhých 40 minut hracího času.

Ve čtvrtfinále se Manchester City střetl s dalším německým týmem, tentokrát to však byl podstatně složitější oříšek v podobě Bayernu Mnichov. První utkání se hrálo v Manchesteru, ten však City zvládlo poměrně hladce 3:0 a do odvety o osm dní později vstupovali s chladnou hlavou a vědomím, že tentokrát stačí uhrát pouze remízu. To se také stalo a po výsledku 1:1 a celkovém skóre 4:1 postoupili de semifinále.

Zde na City čekal historicky nejúspěšnější klub ligy mistrů Real Madrid. Ten tuto soutěž vyhrál již čtrnáctkrát, Manchester City do té doby ani jednou. V prvním utkání, které se hrálo v Madridu, byla k vidění opět remíza a opět 1:1. Manchester City však udržel trend, kdy ve venkovním zápase remizují, avšak v domácím zápase si se soupeřem poradí a v druhém utkání na domácí půdě nedal Realu šanci a porazil je 4:0.

Finále se tradičně hraje jen na jeden zápas a na neutrálním stadionu, tentokrát to bylo na Atatürkově olympijském stadionu v Istanbulu a na Manchester City čekal italský Inter Milán, který se ve skupině utkal i s českým účastníkem Viktorií Plzeň. Zatímco Manchester chtěl konečně ukončit čekání na pohár Ligy mistrů, Inter chtěl do své sbírky přidat čtvrtý. Oba týmy hrály poměrně opatrně, především první poločas se nesl ve vlažném tempu, Manchesteru však stačil jediný gól, který v 68. minutě vstřelil španěl Rodri a po výhře 1:0 mohli Citizens začít oslavovat.

Za celou sezónu 2022/23 vstřelil Manchester City 32 gólů a pouhých 5 jich obdržel, což je úctyhodná bilance. Jejich nejlepším střelcem a zároveň nejlepším střelcem ze všech se stal Erling Haaland, který vstřelil 12 gólů a v průměru to vychází více než gól na zápas. Pro trenéra Pepa Guardiolu je to navíc již čtvrtý titul v kariéře, třikrát se mu to podařilo v Barceloně, z toho dvakrát jako trenérovi.