in

Kněz jako DJ? Zašli byste na takovou bohoslužbu?

youtube.com
Reklama

Česko je spíše ateistická země. Ale šli byste do kostela, kde má duchovní na uších sluchátka a mixuje svou oblíbenou hudbu jen pro vás? Tak to musíte do Portugalska za knězem jménem Guilherme Peixoto. Ten je svým odlišným stylem už tak trochu pověstný. A umí lidi bavit nejen po skončení jeho směny v kostele, ale také na větších koncertech. V období koronavirové pandemie dokonce své vystoupení vysílal online na svém Facebooku.

Guilherme Peixoto ze severoportugalského města Póvoa de Varzim je knězem. Ale stejně jako náboženství je pro něj důležitá i hudba. Ale ne jen ta pravá “kostelová”, kde slyšíte jen varhany a zpěv sboru. V roce 2019 při návštěvě papeže ve Vatikánu nejvyššího představitele katolické církve požádal o posvěcení svých sluchátek. Až tak vážně svou hudbu bere.

Když do Portugalska dorazila pandemie koronaviru, rozhodl se lidi rozveselit. Každý pátek a sobotu večer přenášel svůj DJ set na Facebooku. Místo roucha si vzal tričko a sluchátka a začal mixovat hudbu pro lidi. “Právě teď je velmi důležité využívat sociální sítě k tomu, přinášet lidem do života trochu zpestření. A lidé vypadají pobaveně, když vidí kněze, který hraje hudbu on-line,” řekl tehdy v roce 2020 agentuře Reuters kněz.

Peixoto však nezůstal jen u online přenosu. Pandemie skončila a on mohl své oblíbené písničky mixovat naživo. A dokonce se mu to daří i přímo v kostele. Na jeho vystoupení pokaždé dorazí desítky nadšenců a užívají si hudbu až do večera. Doprovází ho také skvělé osvětlení, které tomu dodává tu pravou chuť diskotéky. A umíte si představit tu akustiku v kostele? To musí být super zážitek.

Kromě kostela hraje Peixoto také na různých akcích spojených s vírou nebo s technem. Podle videí tam musí být skvělá atmosféra. Rozhodně by se mohli inspirovat někteří kněží v Česku. Třeba by přilákali více lidí. Ať už věřících či naopak.

Inspirovali jsme se na tn.cz, magazin.aktualne.cz

Reklama