in

Jaromír Jágr a Jiří Šlégr: Jaká byla jejich cesta do triple gold clubu?

instagram.com
Reklama

Jaromír Jágr – v Česku nejspíš nenajdete člověka, který by neznal toto jméno. Většinu svojí bohaté hokejové kariéry strávil v několika týmech zámořské soutěže NHL, v níž je také stále druhým nejlepším hráčem historie (za Wayne Gretzkym). Další české hokejové jméno, které je (nejenom) u nás dobře známé, je Jiří Šlégr. Jágr i Šlégr mají, kromě toho, že se jedná o výborné české hokejisty, společnou ještě jednu věc – jde o jediné české hokejisty, kteří se dostali do tzn. Triple Gold Clubu, což je skupina hráčů, kteří získali zlatou medaili z mistrovství světa, ze zimních olympijských her a také Stanley Cup, tedy pohár vítěze NHL. Pojďme se nyní podívat, jak jejich cesta do této prestižní skupiny vypadala!

Jaromír Jágr

Jaromír Jágr se narodil 15. února 1972 v Kladně, kde také s hokejem začínal. První čtyři sezóny v letech 1984-1988 hrál za Kladenské juniory a v roce 1988 nakouknul konečně do dospěláckého týmu. Za Kladno odehrál ještě dvě sezóny, v roce 1990 si ho však v draftu NHL jako pátého celkové vybral celek Pittsburgh Penguins.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jaromír Jágr (@jj68jaromirjagr)

Stanley Cup

Již v první sezóně v Pittsburghu zářil, v 80 zápasech základní části získal 57 bodů za 27 gólů a 30 asistencí. V play off pak přidal dalších 13 bodů a pomohl “Tučňákům” k zisku jejich historicky prvního Stanley Cupu. Za tento tým odehrál ještě 11 sezón a získal s ním ještě jeden Stanley Cup hned v následujícím roce 1992. Ačkoliv v NHL ještě například za Washington Capitals, New York Rangers, Florida Panthers a další, s žádným jiným týmem již SC nezískal.

Zlato ze ZOH

V roce 1998 se na zimních olympijských hrách v Japonském Naganu poprvé představili hráči NHL, protože průběh soutěže byl po dobu konání ZOH přerušen. Českému týmu proti hvězdným výběrům Kanady, Ruska, USA atd. nikdo nedával mnoho nadějí. Češi skončili druzí ve skupině, poté v play off narazili nejprve na výběr USA, který porazili 4:1, poté v semifinále udolali Kanadu 2:1 na nájezdy a ve finále porazili Rusko 1:0 a díky hvězdným výkonům nejenom brankáře Dominika Haška, ale i celého týmu mohli Češi na krk pověsit první a zatím také poslední zlaté medaile z hokejového turnaje na ZOH. To byl Jágrův druhý dílek do skládačky.

Zlato z MS

Jako poslední mu chybělo zlato z mistrovství světa. Češi sice vyhráli MS v letech 1996, 1999, 2000 a 2001, Jágr se však ani jednoho neúčastnil kvůli play off NHL. Úspěchu se dočkal až na MS 2005, což bylo jeho pátá účast na mistrovství. V něm konečně dokráčel nejenom ke zlatu, ale také k poslednímu triumfu, který mu chyběl pro vstup do Triple Gold Clubu. Další zlato vyhrál Jágr na MS v roce 2010.

Současnost

Ačkoliv je Jágrovi nyní již 50 let, stále nastupuje, byť už spíše rekreačně, v české extralize za tým Rytíři Kladno, jehož je zároveň i majitelem. I za to mu patří obdiv, protože málokterý hokejista si v tomhle věku ještě troufne na to hrát v profesionální lize.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jaromír Jágr (@jj68jaromirjagr)

 

Jiří Šlégr

Šlégr se narodil o necelý rok dříve než Jágr, a to sice 30. května 1971 v Jihlavě. S dospělým hokejem začínal v Litvínově v roce 1988, kde hrál ještě následujících pět sezon.

Stanley Cup

Ačkoliv tým Vancouver Canucks draftoval Šlégra již v roce 1990, poprvé si za ně zahrál až o dva roky později. Zde hrál ještě další tři roky. Poté strávil dvě sezony v Edmontonu, kde se mu však příliš nedařilo. Následující sezónu hrál ve Švédské lize, pár zápasů odehrál i v extralize a v roce 1997 podepsal smlouvu s Pittsburghem. Ačkoliv zde strávil čtyři roky, narozdíl od Jágra zde SC nezískal. V průběhu sezony 2000/2001 odešel do týmu Atlanta Trashers. V průběhu roku 2002 pak odešel do Detroitu a ačkoliv za Red Wings odehrál pouze devět zápasů (z toho v play off jeden jediný), získal s ním svůj jediný Stanley Cup a dá se tedy říct, že na tuto trofej dosáhnul s notnou dávkou štěstí.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lucie Šlégr (@lucieslegr)

Zlato ze ZOH

Jak jsme již zmínili, Češi zatím získali jediné zlato ze zimních olympijských her a tím pádem i Šlégr tuto trofej vyhrál v roce 1998. Ačkoliv se ani jeden z nich a vlastně žádný Čech neumístil v desítce nejlepších hráčů dle kanadského bodování, potvrdilo se staré známé tvrzení, že žádný hráč není víc než tým.

Zlato z MS

Rovněž jako Jágr, i Šlégr vstoupil do Triple Gold Clubu po zlatém MS v roce 2005. Ačkoliv na rozdíl od Jágra již druhé zlato do svojí sbírky nepřidal, do prestižní skupiny se dostal. V roce 2015 na sklonku kariéry pak navíc ještě se svým mateřským klubem Litvínovem vyhrál českou extraligu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Lucie Šlégr (@lucieslegr)

Nejvíce hráčů v Triple Gold Clubu má Kanada a to 10, pouze o jednoho zaostávají Švédi a na třetím místě je Rusko. Připojí se někdy v budoucnu i nějaký další Čech? To uvidíme, ale do té doby se z členství mohou těšit pouze “Džegr” a “Guma”.

Tématem jsme se inspirovali z cs.wikipedia.org a cs.wikipedia.org

Reklama