in ,

INSTAGRAMOVÁ dokonalost? 15+ fotek ženy, která se proti ní snaží BOJOVAT!

Zdroj : adme.ru
Reklama

Na Instagramu se shledáváme jen s dokonalými fotografiemi, které jako by nám přímo řvali do obličeje, že zde je místo jen pro ty dokonalé a hubené. Tato žena se však rozhodla, že se bude prezentovat hlavně se svými nedostatky a tak pomáhá se sebevědomím ostatním lidem. Je si jistá, že takové obrázky mohou někomu zachránit život.

1. Seznamte se s dívkou, která se nebojí být sama sebou.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený C H E S S I E K I N G (@chessiekingg)

2. Vlevo: jak moji přátelé vypadají v tělocvičně. Vpravo: jak vypadám já. Ale vážně, prostě už to teplo nedokážu vydržet.

3. Lhala bych, kdybych zveřejnil pouze fotografii vlevo. Rozepnout si kombinézu bylo skoro stejně uspokojující jako sundat si podprsenku po dlouhém dni.

4. Realita se prostě nedá popřít.

View this post on Instagram

This is to all my gals & guys who’ve grown more confident in their bodies this year ❤️???????? I am SO proud of you because that sh⭐️ts harrrrd… – When I first started using Instagram my newsfeed was a sea of perfection; from smooth skinned tanned teeny weeny bikini photos to post workout beautiful selfies captioned ‘5.30am spin class ✔️done’… ???? ???? – I found a lot of what was on here unachievable for me personally being a 6ft, bigger build gal. My body & I were still going through quite a transition & weren’t best friends just yet ???????? My first ‘real’ post was just over 2 years ago, I was sending a photo to one of my girls of me with my tummy hanging out of my jeans that wouldn’t zip up. I thought, hold on, why am I sending this to my best friend but not sharing it with Instagram… at the time I thought ‘that’s exactly what it needs’! So I did it, I posted it, extremely scared but knowing it would hopefully help a few people. Since then I’ve opened myself up, sharing photos I never ever would’ve even kept on my phone 3 years ago, they would’ve been deleted straight away ????????‍♀️ – I feel a huge responsibility to help everyone on here & this year I’ve really tried to create a safe platform for you to feel my support no matter how many miles there are between us ???? I want to act as a big sister figure for those that are younger & a friend to those older. I want to strip down this modern day perception of ‘perfection’ & show you my reality ????????‍♀️ The more we see on social media, the more it allows us to accept what we thought were our own imperfections. – My happiest times in life have been with my family, with my bestfriends, with Mat… none of them have been about my body or how I look. So tonight, write down 5 of your favourite memories from this year, remember how amazing you felt. Here’s to making more of those precious souvenirs of life & to seeing more reality on social media next year ✨⭐️

A post shared by C H E S S I E K I N G (@chessiekingg) on

5. Když jsme přestala hledat nedostatky v sobě, hned jsem byla šťastnější.

View this post on Instagram

“Everything is so beautiful when you stop looking for flaws” ???????? I want my collection to make every girl/woman feel like a goddess, a super hero, a QUEEEN in & out of the gym ???????????????????????????????? Last October, I sketched out how I wanted my dream collection to look with the @sportfxcosmetics team, a year later & a lot of hard work & we’re one sleep away from pre-order… I AM BURSTING WITH EXCITEMENT IT’S FINALLY HERE! At 9am GMT tomorrow you will be able to see the full collection & pre order any piece you think will make you FEEL incredible. The team & I have worked our ????s off over the past 12 months & we cannot wait to share the 24 pieces with you all ❤️???????? It is available worldwide, shipping to every country ???? Turn your notifications on so you don’t miss the release at 9am. I ???? YOU ALLLLLLLLL SO MUCH IT’S SILLY x #SPORTFXBYCHESSIEKING / #AD

A post shared by C H E S S I E K I N G (@chessiekingg) on

Reklama

6. Ahoj. Tady je fotka, která rozbije váš dokonalý obraz Instagramu.

7. Obě stránky šťastné ženy.

8. A křivky zmizely do neznáma.

9. Čím více„ nedostatků “vidíme na sociálních sítích, tím více přijímáme náš vlastní vzhled.

10. Vlevo: tady máš svou přítelkyni. Vpravo: dělám selfie, protože se nudím.

11. Rozdíl mezi tím co chcete vidět a tím co vidět nechcete.

View this post on Instagram

What you didn’t see in my last post… ????????‍♀️ My tummy’s been like the right for the past few months. You don’t see it when I’m wearing high waisted thangs so I’m just showing you how it really is. I’m not going to lie, I thought I was pregnant (I’m not @mathewlcarter I promise!) but that’s ruled out… I haven’t stopped eating or moved into the gym for 24/7 sessions on the treadmill like I used to do ????????‍♀️ I’ve just been super accepting of it, it’s my body & if that’s what it wants to do, I’ll let it. There are so many other things going on in my life that are way more important than worrying about my tummy not being flat. Who else feels a bit puffy but isn’t wasting time being sad about it? ❤️????????

A post shared by C H E S S I E K I N G (@chessiekingg) on

132 Čím jste šťastnější, tím krásnější jste.

13. Nejlepší selfies roku.

View this post on Instagram

My #bestnine2018 … what a year ✨⭐️

A post shared by C H E S S I E K I N G (@chessiekingg) on

14. Pokud mi někdo řekne, že na fotce vypadám hrozně, zveřejním ještě více těchto„ hrozných “fotografií. Tohle jsem prostě já.

View this post on Instagram

‘9 reasons you look awful in photos… & how to fix them” ????????‍♀️ what a lovely ‘recommended’ video that just popped up! How is that even allowed to be published? Whyyyyyy is this still happening in 2019?! ????????‍♀️ Guess what… you don’t need to ‘fix them’, you don’t need to fix anything! Tell me I look awful in a photo & I’ll just post more ‘awful’ photos, thank you ???? Body confidence isn’t a size, it isn’t a colour, it isn’t a height, it isn’t a weight… it’s a never ending list full of things & to me one of them is looking at photos of myself & not thinking ‘yuk’. I see my body in the photo & think, that’s my best friend right there! ⭐️✨ Bye manipulative, needless, ignorant videos we don’t need you ????????

A post shared by C H E S S I E K I N G (@chessiekingg) on

15. Ano, mám velký zadek. Jsem baculatá. Mám nerovnoměrné opálení … Ano, na tomto obrázku vypadám skvěle.

16. Všichni jsme na fotografii lepší. Ale to je normální.

17. Jak může být perspektiva zavádějící.

View this post on Instagram

Oh how deceiving an angle & a high waisted number can be… ????????‍♀️ It’s not about looking perfect in your bikini, it’s about feeling confident in it when your sitting down, standing up, having a little wiggle, having a little jiggle. I used to be so embarrassed of my body when I sat down, I would grab something to cover up my tummy & my legs. But as I’ve grown up I’ve become so much more comfortable & nonchalant about it. I still have moments where I have to give myself a lil pep talk. The more photos you see like the right, the more normal it becomes ❤️???????? I’m giving YOU the permission to become bestfriends with your body. We’ve got this ????????????????

A post shared by C H E S S I E K I N G (@chessiekingg) on

Tak to vidíte, i za onou iluzí dokonalosti je lidská přirozenost, které prostě není na 100% dokonalá, ale je přirozeně krásná. Proto by bylo na čase naučit lidi na sociálních sítích, aby právě více prezentovali tuto přirozenost, než dokonalost. Nemyslíte si?

Čerpali jsme z adme.ru

Reklama