in

Hrozí Jiřímu Kajínkovi znovu vězení? Porušil podmínku nebo ne?

instagram.com instagram.com
Reklama

Jiří Kajínek je v Česku veřejně známá osoba. Jeho případ je v povědomí většiny občanů také díky filmu Kajínek z roku 2010. Kajínek byl v roce 1998 odsouzen za dvojnásobnou vraždu a jeden pokus o vraždu na doživotí. Veškeré snahy o obnovu procesu několikrát opakovaně selhaly. V květnu 2017 byl propuštěn na svobodu, protože mu prezident Miloš Zeman udělil milost. Nyní je možná Kajínkova svoboda opět v ohrožení.

Dostal totiž po propuštění sedmiletou podmínku, kterou nesmí porušit. Do jejího uplynutí zbývají ještě dva roky. Kvůli incidentu, který se stal v sobotu na křtu nového alba skupiny Ortel, je však bývalý vězeň opět v hledáčku policie. Musí něco objasnit.

Objevilo se video, na kterém přišel Kajínek na pódium nejen s lahví sektu, ale také se samopalem s bodcem na konci. Tento počin vyvolal vlnu kritiky a začala se tím zabývat policie. Skupina Ortel i sám Kajínek tvrdí, že šlo o atrapu nikoli o skutečnou zbraň. Jak to ale skutečně bylo?

V jedné ruce Kajínek nesl šampaňské, v druhé zvednutý samopal. „Vidíte proprietu, kterou nesu Tomášovi. Protože album Zteč si zaslouží případnou zbraň. Všimněte si bodáku,“ upozorňoval rozesmátý Kajínek na ostrý konec zbraně.

Video vzbudilo na internetu rozruch. Na instagramový účet přistálo Kajínkovi několik komentářů o tom, že ho lidé již nechtějí nadále sledovat a ruší odběr. Reagovali nejen na samotný výstup se samopalem, ale hlavně na to, že Kajínek sympatizuje s kontroverzní skupinou Ortel, která má určitou ne zrovna dobrou pověst.

Na to reagoval s úsměvem. Rozesmála ho prý spousta negativních a nenávistných reakcí. “Netolerantnost těch co nejvíce volají po toleranci je bezbřehá,” vyjádřil se k reakcím lidí. Podle něj se Tomášovi Ortelovi přisuzuje něco, co není vůbec pravda. Kdyby byla, na jeho koncert by nikdy nešel.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Jiří Kajínek (@kajinek_official)

Policie se nyní zabývá tím, zda byla zbraň pravá. Mohlo jít o československou útočnou pušku, samopal vzor 58. „Případem se z naší vlastní iniciativy zabýváme. Momentálně mohu říct jenom to, že zjišťujeme veškeré okolnosti,“ uvedla mluvčí plzeňské policie Dagmar Brožová.

„Byli jsme domluvení, že když se CD jmenuje Zteč, tak tam bude zbraň s bodákem… Přijel jsem do kulturáku, tam bylo připravené CD, šampaňské a zbraň. Atrapa, na ní bodák,“ popsal Kajínek. „Jednalo se o repliku, máme na ni doklad o zakoupení na e-shopu. Byl o stavu zbraně předem seznámen,“ napsal v SMS zprávě frontman skupiny Ortel Tomáš.

 „Aby byla naplněná skutková podstata trestného činu, muselo by tam dojít k vyhrožování zbraní nebo dost zásadnímu protiprávnímu jednání,“ vysvětlil mluvčí Policejního prezidia Ondřej Moravčík. Samotné držení střelné zbraně na veřejnosti tak není trestným činem. Jestli to bude mít pro Kajínka nějaké následky se zřejmě ještě dozvíme.

Zdá se Vám to v pořádku nebo trochu přes čáru? Jak byste na někoho na pódiu se zbraní reagovali vy?

Čerpali jsme z idnes.cz

Reklama