in

Eurovize 2024: kontroverze, diskvalifikace, demonstrace a nebinární vítěz zpěvák Nemo.

instagram.com
Reklama

Ve švédském Malmö bylo rozhodnuto o vítězi letošní Eurovize. Tím se stal švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Nizozemský zpěvák Joost Klein byl před finále vyloučen za jeho „výhružný pohyb“ směrem ke kameramance.

Velká cena Eurovize je každoroční hudební soutěž pořádaná zeměmi, které jsou aktivními členy Evropské vysílací unie. Každý stát reprezentuje interpret s jednou soutěžní skladbou. Klání se koná každoročně již od roku 1956.

Nebinární švýcarský raper a zpěvák Nemo vystoupil s písní The Code a stal se vítězem 68. ročníku Eurovize. S přehledem ovládl už hlasování evropských porot. Do celkového výsledku však ještě výrazně zasáhli diváci, kteří letos mohli hlasovat už od samého začátku večera.

Nemova vítězná píseň The Code představuje směsici drum and bassu, opery, rapu a rocku. Píseň je o zpěvákově cestě za sebepoznáním jakožto nebinární osoby. „Doufám, že tato soutěž dokáže držet své slovo a zůstat místem, kde se zastává důstojnost a mír pro všechny,“ řekl Nemo při přebírání ceny.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Eurovision Song Contest (@eurovision)

Pořadatelské město Malmö se potýkalo také s demonstracemi, protestující požadovali odstoupení Izraele ze soutěže. Městem na protest pochodovaly tisíce lidí. Zatímco Rusko bylo ze soutěže vykázáno již v roce 2022 za válku na Ukrajině, Izrael se zůčastnit může i když bývá kritizován za svůj postup v Pásmu Gazy.

Poprvé v historii Eurovize byl letos diskvalifikován soutěžící. Stal se jím nizozemský semifinalista Joost Klein. Měl se dopustit nepřiměřeného chování vůči člence štábu. Té Klein opakovaně řekl, že nechce být po svém vystoupení natáčen v backstagi. Pak udělal směrem ke kameře ohrožující pohyb a byl proto vyloučen.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Eurovision Song Contest (@eurovision)

Účast v soutěži stála na počátku úspěšné kariéry řady umělců, z nichž byli nejvýraznější skupina ABBA (vítěz 1974), Domenico Modugno (1958 obsadil třetí místo) nebo Céline Dion (1988 zvítězila coby zástupkyně Švýcarska). Odstartovala též hvězdnou dráhu Julia Iglesiase, Cliffa Richarda, Olivie Newton-John, Loreen, kapely Lordi, Ruslany nebo dua t.A.T.u.

Čerpali jsme z extra.cz, idnes.cz, seznamzpravy.cz

Reklama