in

Dublér Harryho Pottera při natáčení ochrnul. Nevzdává se a bojuje dál!

twitter.com
Reklama

Harryho Pottera známe všichni. Ne každý sice četl knihy, ale filmy jsou také velmi známé. Bohužel se při natáčení sedmého dílu stala nehoda a kaskadér Harryho Pottera byl zraněn. David Holmes dubloval představitele hlavní role Daniela Radcliffa a po nehodě již zůstal ochrnutý.

David Holmes mířil ke kaskadérství již od dětství. Od šesti let se věnoval závodní gymnastice a ve čtrnácti letech se mu naskytla úplně první příležitost práce v oboru. Dubloval Jacka Jacobsona ve sci-fi filmu Ztraceni ve vesmíru. Poté si ho vytipovali jako kaskadéra Harryho Pottera. Po kamerových testech s létajícími košťaty byl vybrán a jeho kariéra začala.

Po mnoha letech natáčení se dostal až k sedmého dílu – Harry Potter a Relikvie smrti – část 1. V jedné důležité scéně měla kaskadéra odhodit exploze. Celý nácvik složitého záběru se ale zvrtnul a David byl odhozen na zeď. Všichni se k němu hned rozběhli. „Můj koordinátor mě chytl za ruku a řekl: ‚stiskni mi prsty‘. Mohl jsem pohnout paží a chytnout ho, ale stisknout jsem ho nedokázal. Když jsem se na něj podíval, poznal jsem, že se stalo něco vážného,“ popsal webu The Mirror kaskadér pět let po nehodě.

V nemocnici se pak dozvěděl velmi krutou diagnózu. Osmadvacetiletý David navždy zůstane trvale ochrnutý od prsou dolů a může pouze omezeně hýbat pažemi a rukama. „Moje první myšlenka byla, aby to neříkali mámě a tátovi – aby si nedělali starosti. A taky jsem přemýšlel o tom, že nebudu moct tančit nebo mít sex.“ Podstoupil několik operací a na nemocniční posteli strávil 9 měsíců.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený David Holmes (@davidholmes83)

V nemocnici jej navštěvoval nejen Daniel Radcliffe, ale i Tom Felton, představitel Draca Malfoye. Radcliffe následně uspořádal finanční sbírku na podporu kaskadérova léčení a dodnes s Holmesem udržuje pevné přátelství. „Známe se s Davem hodně let. Štvalo by mě, kdyby lidé, kteří nás spolu uvidí, reagovali stylem: ‚Hele, to je Daniel Radcliffe a nějaký chlap na vozíčku.‘ Protože bych nerad, aby vnímali Davea jako něco méně než neuvěřitelně důležitou osobu mého života,“ komentoval přátelství herec.

Holmes je však velmi silný a nikdy to nevzdal. Ochrnutí byla velká rána pro něj i rodinu, ale se svým postižením se naučil žít a přizpůsobit mu všechno kolem. V roce 2020 začal Holmes s Radcliffem nahrávat podcast Cunning Stunts. V něm mluví s jinými profesionálními kaskadéry a snaží se apelovat na opatrnost. Holmes se rovněž ve volném čase věnuje jízdě speciálně upraveným autem s ručním řízením, se kterým jezdí po závodní dráze. Dává tak světu najevo, že žádná tragédie nestojí za to, aby definovala náš život. 

Čerpali jsme z iprima.cz

Reklama