in

Děti ze základní školy mezi vězni a narkomany. Drsné, ale účinné!

pixabay.com
Reklama

Přednášky o škodlivosti drog a alkoholu jsme na školách absolvovali snad všichni. Ale ani ten nejlepší přednášející a vynikající dokument na videu nedokáže triumfnout skutečnou návštěvu věznice. Žáci z Příbrami se shodli, že po tomto zážitku by se do vězení rozhodně dostat nechtěli. To znamená, že splnila svůj účel. Jak to probíhá?

„Sem se rozhodně nikdy nechci dostat. Je to fakt děsný,“ hlesl tiše mladík uprostřed vycházkového dvorku pro odsouzené ve věznici Příbram. Žáci místní školy si přišli na vlastní kůži zkusit, jaký je rozdíl mezi svobodou a vězením. Návštěva věznice je součástí projektu policie a vězeňské služby s názvem „Kam chceš dojít?

Teenagery se snaží od drog odradit přímo bývalí narkomani z vězení. „Funguje to tak, že vězni popíší v dopisech svůj příběh, jak je užívání psychotropních látek dostalo až za mříže. Ty si pak žáci osmé a deváté třídy přečtou a připraví si otázky, na které jim odsouzení odpovídají na videu,“ popisoval projekt vedoucí výkonu trestu věznice v Příbrami Vladimír Rampas.

pixabay.com

V dopise se mohly děti seznámit například s příběhem Petra Zaciose (41): Drogy bere od 13 let a za mřížemi strávil již polovinu života. „Ztratil jsem rodinu, práci a svobodu. Je zapotřebí mladé nějak odstrašit, aby viděli, že droga je špatná cesta a že když do toho spadnou, není vůbec snadné se vrátit zpátky,“ vyprávěl vězeň. Do vězení ho dostaly hlavně opakované krádeže, jimiž si opatřoval peníze na drogy.

Pětatřicetiletý Tomáš se zase dostal od marihuany až k pervitinu. „S přestávkami, kdy jsem měl světlejší chvilky a snažil se přestat, jsem dvacet let na drogách. Poslední roky už jsem dělal všechno bez brzd. Denně jsem fetoval, kradl a přišel o všechno. Táta se kvůli mně usoužil k smrti a já mám jen samé dluhy,“ líčil Tomáš.

pixabay.com

Ve finále se pak žáci vydají na návštěvu přímo do věznice mezi narkomany. A tento zážitek odradí i ty, kteří si na začátku mysleli, že je to ve vězení sranda. „Tady si mohou udělat obrázek o tom, kam až je mohou drogy dostat,“ pokračoval vrchní komisař vězeňské služby. Tento druh protidrogové prevence má podle komisaře velký úspěch, jelikož se jim hlásí i další školy.

A jaký názor na tuto vězeňskou terapii mají sami žáci? „Znám prostředí v base jen z filmů. Když to vidím naživo, rozhodně bych tady nechtěl skončit. Pro mě, a myslím že i pro každého tady z nás, je to jasný vzkaz, že páchat zločiny je špatný nápad,“ řekl 15letý Michal.

I podle školní psycholožky Veroniky Schrödlové je tato forma protidrogové prevence rozhodně lepší a účinnější než jen obyčejné přednášky ve škole. Efekt vlastního prožitku jim nemůže nic nahradit. I kdyby to mělo odradit jednoho z nich, stojí to za to. A že jich bude určitě mnohem více.

Čerpali jsme z novinky.cz

Reklama