in

Co by se stalo, kdybychom mluvili jenom PRAVDU?

brightside.me
Reklama

Přemýšlejte o tom, kolik malých lží jste řekli za posledních 24 hodin, a možná si uvědomíte, že je toho hodně. Často se setkáváme s tím, že říkáme malé lži, aby se ostatní cítili lépe. Kdybychom ale začali mluvit jen pravdu, naši přátelé nás možná nebudou mít tak rádi, jak jsme si mysleli, že doopravdy mají. Tohle a ještě více věcí, které by se stali, kdybychom začali mluvit jen pravdu, se dozvíte níže!

1. Byli bychom více shovívaví a schopni odpouštět.

Pravdivý svět by znamenal, že byste museli čelit obtížným pravdám o sobě a svých blízkých. To by nás pravděpodobně přimělo více odpouštět a přijímat, protože nejsme tak dokonalí a nebyli bychom schopni skrýt své vlastní nedokonalosti.

Řekl jsi, že uděláš to nádobí! – Udělám ho teď.

Teď se mi to fakt nechce dělat. – V pořádku, zlato.

brightside.me

2. Bude se vám lépe spát a snáze budete usínat.

Ve světě, kde každý říká pravdu, by s největší pravděpodobností došlo k menším úzkostem a obavám. Poté, co řekneme lež, velkou i malou, můžeme snadno díky stresu zůstat vzhůru v noci pak toho litovat. Jedna studie ukazuje, jak může stres negativně ovlivnit naši kvalitu spánku, což znamená, že klidná mysl může mít za následek i klidný spánek.

brightside.me

3. Změnili bychom, jak se vidíme.

Pokud by nám každý řekl pravdu, když jsme se ptali na jeho názor, způsob, jakým se vidíme, by se mohl úplně změnit. Dostali byste upřímnější zpětnou vazbu o tom, co na vás vypadá dobře, o kvalitě vaší práce a o tom, jak dobře se líbáte. Možná to není to, co chcete slyšet, ale dalo by nám to skutečnou představu o nás samotných, spíše než jen reagovat na to, co chceme slyšet.

Sarah řekla, že vypadají na mně dobře, nelhala by mi.

Tyhle šaty na mě vypadají fakt dobře!

brightside.me

4. Naučili bychom se být čestnější a laskavější.

Když budeme k sobě upřímnější, nebudeme se bát nepříjemných sociálních situací, kterým se běžně vyhýbáme. Z dlouhodobého hlediska je lepší říci pravdu – i když to člověka bolí – protože mu to může ušetřit spoustu boje a bolesti. Když řeknete špatnému zpěvákovi, že jsou dobří, nemusí jim to nutně pomoci ve snaze stát se mezinárodní hvězdou. Proto bychom se měli naučit říkat pravdu taktně a laskavě, než abychom se spoléhali na malé lži.

Jaké bylo moje vystoupení? – Bylo to tvé nejlepší!

Myslím si, že ses nenarodili pro to, aby jsi byla zpěvačka.

brightside.me

5. Naše zdraví by bylo lepší.

Jedna studie ukazuje, že lhaní může způsobit fyzické nepohodlí, zatímco ti, kteří se snaží říkat jen pravdu, vykazují méně zdravotních problémů. Zjistilo se také, že lidé, kteří lhali méně, měli méně každodenních zdravotních problémů, jako jsou bolesti v krku nebo bolesti hlavy.

brightside.me
Reklama

6. Zjistili bychom, kdo jsou naši skuteční přátelé.

V takovémto světě bychom se dozvěděli, co si o nás naši přátelé opravdu myslí a tím pádem, i kdo jsou naši skuteční přátelé. Velmi rychle bychom zjistili, kdo na nás visí, jen aby byl zdvořilý.

Měli bychom tohle dělat častěji. – Rozhodně.

Ne, myslím si, že jsi dost nudná. Odcházím.

brightside.me

7. Mnohem častěji bychom se uráželi.

Pravda může bolet. Například když nám naši přátelé řeknou, že naše oblečení nevypadá hezky, nechutnalo jim jídlo, které jsme vařili, nebo že nás už nechtějí vidět… to se neposlouchá dobře. Ve skutečnosti jsou někdy společensky přijatelné lži důležitou součástí přátelství.

Děkuji ti za další skvělý večer! – Děkuji.

Promiň, ale tvoje vaření je strašné. – To teda je!

brightside.me

Co si myslíte o tom, kdybychom vždy říkali jen pravdu? Podle nás, i když z toho vyplývá více pozitiv než negativ, to zrovna není nejlepší nápad. Společnost je na lži už prostě natolik zvyklá, že jsou snáze akceptovatelné, než právě krutá pravda. A co vy na to říkáte?

Čerpali jsme z brightside.me

Reklama