in

Blackout challenge ve škole v Česku! Deváťáci se vzájemně škrtili pro zábavu.

pixabay.com pixabay.com
Reklama

Již dříve jsme informovali o tom, že se na TikToku šíří velmi nebezpečná výzva tzv. Blackout Challenge. Spočívá v tom, že se děti škrtí dokud neomdlí. Při nejedné takové výzvě už děti zemřely. Třeba desetiletá italská školačka před dvěma lety. Přesto, že je výzva nebezpečná, láká mnoho dětí k tomu, aby ji zkoušely pokořit. A nyní už tato “zábava” dorazila také k nám do Česka přímo na základní školu. Nebýt dobrého vztahu mezi deváťáky a jejich třídní učitelkou, zřejmě by se o tom, jak si školáci krátí přestávky, nikdo nedozvěděl.

Na základní škole v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku se rozvinul takový nešvar. Přesněji řečeno mezi deváťáky tamní školy. Sociální sítě už mají dnes všichni včetně dětí a zřejmě tam se také inspirovali. Rozhodli se, že Blackout Challenge vyzkouší a o přestávkách se vzájemně škrtili až do omdlení. Ještě že mají svoji třídní učitelku Kristýnu H. rádi a svěřili se jí.

pixabay.com

„Všichni podobné výzvy známe ze světa, ale nikdy by mě nenapadlo, že se to dostane i k nám. Naštěstí se mi jeden žák svěřil a řekl mi, že se děti navzájem škrtí a má strach, aby se nestalo ještě něco hrošího,“ uvedla třídní učitelka. Kdokoli z nich to mohl kdykoli přehnat. Rozhodně to není žádná legrace.

Navzdory dobrým vztahům učitelky Kristýny H. s žáky, ihned po zjištění faktů utíkala za ředitelem školy. Jako důkaz měla také video, na kterém ostatní spolužáci výzvě jen přihlížejí a nebo se dokonce smějí. Ředitel zavolal na policii ale také svolal mimořádnou schůzku s rodiči, aby se o problému mluvilo a předešlo se velkému neštěstí. Podle policie se však s problémem nedá nic dělat, pokud se oběť nechá škrtit dobrovolně. Poté kontaktovali preventistku.

pixabay.com

Rodiče o ničem netušili a děti jim to poté vysvětlili tak, že přeci nebudou bonzovat a neřeknou kdo všechno se nebezpečných her účastnil. Nad tím, že děti nedomýšlejí důsledky toho co by se stalo, kdyby se jejich kamarád neprobral, zůstává však rozum stát.

Podle policejní preventistky Aleny K. není tento případ rozhodně ojedinělý. Hlavně jde o šíření osvěty a informovanosti dětí i rodičů. Blackout Challenge naštěstí v Česku rozšířená není, ale ostatní nebezpečné výzvy ano. „Mnohem častěji se setkáváme s takzvaným sextingem, tedy posílání textového, fotografického, audio a video obsahu se sexuálním podtextem, kyberšikanou a výzvami typu rozleptání si ruky solí a ledem. Narazili jsme i na případ, kdy se dívky fotily na kolejích před přijíždějícím vlakem,“ doplnila Alena K.

V poslední době se rozmáhá také další dětská výzva tvz. Penny Challenge. Spočívá v tom, kdy se na částečně obnažené vidlice nabíječky mobilního telefonu připojené do zásuvky pouštěli mince (penny), což vyvolá zkrat a jiskření. To, že hrozí úraz proudem nebo vyhoření není potřeba dodávat.

Rozhodně je dobré mluvit se svými dětmi o tom, co sledují a napodobují na sociálních sítích. V dnešní době internetu obzvlášť. Prevence a osvěta jsou důležité nejen doma, ale také ve škole. Snad si to děti uvědomí a nebudou zbytečně riskovat své nebo cizí životy za sledovanost…

Tématem jsme se inspirovali na denik.cz

Reklama