in

Argentina vyhrála mistrovství světa ve fotbale! Jaká byla jejich cesta turnajem?

facebook.com

Lionel Messi se dočkal. Nejlepší argentinský fotbalista současnosti dokráčel ve 35 letech spolu se svým týmem k nejcennější fotbalové trofeji, poháru mistrů světa. Argentina tak po 36 letech slaví svůj historicky třetí titul mistrů světa a po dvaceti letech se jedná o neevropský tým, který zvítězil. Pokud jste však mistrovství světa sledovali, tak víte, že jejich cesta rozhodně nebyla jednoduchá. Pojďme si jí nyní shrnout!

Na úvod šampionátu se Argentina střetla s jedním z outsiderů turnaje, Saúdskou Arábií. I přesto, že Argentinci již v desáté minutě vedli 1:0 díky penaltě, kterou nevstřelil nikdo jiný než Messi, další dva góly Argentiny nebyly uznány a do kabiny tak odcházeli za stavu 1:0. Ve druhém poločase však přišel šok, kdy za Araby nejprve vyrovnal Al Shehri a po pěti minutách skóre otočil Al Dawsari. Další góly již nepřišly a tak Argentina na začátek turnaje utrpěla porážku, kterou čekal málokdo.

Z prohry se však jihoamerický tým oklepal a další již nepřidal. Ve druhém utkání skupiny se utkali s Mexikem. první poločas sice přinesl šance, gól ale nepřišel. Ve druhém poločase však nejprve v 64. minutě poslal Argentinu do vedení Messi, poté v 87. minutě Messi nahrával na Fernandeze, který přesnou střelou do mexické brány poslal svůj tým do vedení 2:0. Tento výsledek se již neměnil a Argentina tak zůstala ve hře o postup do playoff.

V posledním utkání skupiny změřili síly s naším severním sousedem Polskem. V prvním poločase jsme viděli opět Lionela Messiho, který střílel penaltu, svůj druhý penaltový pokus na MS však proměnit nedokázal a hráči tak do kabin odcházeli za nerozhodného stavu. Ve druhém poločase se však Argentinci rozjeli, ve 46, minutě vstřelil první gól Mac Allister, druhý přidal v 67. minutě Álvarez a stejně jako Mexičany, i Poláky porazila Argentina 2:0 a do playoff nakonec postoupila z prvního místa.

V osmifinále přišel střet s Austrálií, která rozhodně nepatřila mezi týmy, u nichž se čekal postup ze skupiny. Do zápasu vstoupili lépe Jihoameričané, ve 35. minutě poslal svým třetím gólem na turnaji Messi Argentinu do vedení. Ve druhém poločase, konkrétně v 57. Minutě vstřelil druhý gól Álvarez. Zápas se však zdramatizoval v 77. minutě, kdy Fernandez díky teči střely Goodwina vstřelil nešťastný vlastní gól. Další góly jsme neviděli a Argentina tak postoupila na úkor protinožců do čtvrtfinále.

Ve čtvrtfinálovém utkání s Nizozemci jsme mohli vidět pořádné drama. Argentina se ve 35. minutě dostala do vedení díky střele Moliny. V 73. minutě střílel Messi svojí třetí penaltu, kterou tentokrát proměnil. Už se zdálo, že to Argentina zvládne s relativně suchým trikem, v 83. minutě však za Nizozemce snížil Weghorst a v samém závěru nastavení poslal svojí druhou střelou Weghorst zápas do prodloužení. V tom jsme gól neviděli a přišly tak penalty. V nich sice Argentinci vedli 2:0 i 3:1, Holanďané však dokázali stav srovnat. Při páté penaltě Argentiny se však nemýlil Martinez a poslal tak svůj tým do semifinále.

V semifinále Argentinci narazili na obhájce stříbra Chorvaty. Většina lidí čekala vyrovnaný zápas, ten se však nekonal. Za Argentinu se nejprve ve 34. minutě, opět z penalty, prosadil Messi, další dva góly pak ve 39. a 69. minutě přidal Álvarez. Argentina tak porazila Chorvatsko hladce 3:0. Ti si však spravili chuť v utkání o bronz, ve kterém zdolali překvapení letošního turnaje Maroko 2:1 a po stříbru z minulého šampionátu tak přidali do své sbírky další, tentokrát bronzovou medaili.

Ve finále se Argentincům postavili obhájci titulu Francouzi. Mohli jsme vidět pořádně třaskavý zápas, který musel bavit každého nestranného fanouška. Jihoameričané po penaltě Messiho ve 23. minutě a gólu Di Mariy ve 36. minutě vedli 2:0 ještě v prvním poločase. V 80. minutě se však z penalty prosadil Mbappé a o pouhých 97 sekund později dokázal ten samý hráč zápas vyrovnat. V základní hrací době jsme další gól neviděli a přišlo tak prodloužení. V tom přišlo po gólu na každé straně, vstřelily je opět esa jednotlivých reprezentací Messi ve 108. minutě a Mbappé z penalty ve 118. minutě. Za stavu 3:3 tak přišly penalty. V Nich vedli Argentinci po třech kolách 3:1, nakonec je zvládly poměrem 4:2.

Ti, co tipovali, že letošní mistrovství vyhraje Argentina, měli pravdu. Lionel Messi, pro něhož to dle jeho slov byl poslední světový šampionát, si za svojí bohatou fotbalovou kariérou i za výkon na letošním šampionátu titul zasloužil. Vstřelil sedm gólů a byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje, ačkoliv o jeden gól více vstřelil jeho klubový spoluhráč z PSG Kylian Mbappé. Uznání si však zaslouží celá Argentina, pracovali jako jeden tým, nespoléhali na to, že všechno zvládne jejich nejlepší hráč a po zásluze mohli na krk pověsit třetí zlato v historii.