in

Zvláštní jev: Kdo může za velmi neobvyklou barvu vody v Benátkách?

pixabay.com
Reklama

Velmi zvláštní pohled čekal v neděli ráno na občany Benátek. Ve velkém kanálu (Canal Grande) poblíž slavného mostu Ponte di Rialto se voda zbarvila do zeleně fluoreskující barvy. A zřejmě ne jen tak sama od sebe. Tamní úřady již odebraly vzorky a čeká se na jejich rozbor. Čin je nyní vyšetřován a podezřelí jsou i klimatičtí aktivisté.

Je hned několik teorií o tom, proč se voda zabarvila do zářivě zelené. Jako první asi všechny napadne nějaké barvivo, spekuluje se však i o protestu ekologických aktivistů. Aktivistická skupina Ultima Generazione (Poslední generace) však odpovědnost za zbarvení kanálu odmítla. Úřady podle italských médií nepředpokládají, že je tekutina nebezpečná.

pixabay.com

Členové Ultima Generazione nedávno zbarvili do černa vodu ve známé římské Fontáně di Trevi. Možná i proti na ně ihned padlo podezření. Tato skupina se ale svými činy velmi ráda mediálně prezentuje, proto je téměř jasné, že by se přiznali. Vodu v Canal Grande zbarvil také již v roce 1968 argentinský umělec Nicolás Garcia Uriburu. Chtěl upozornit na znečištění vody.

Italští hasiči ve spolupráci s agenturou na ochranu životního prostředí Arpa odebrali vzorky zelené vody z kanálu. Benátský prefekt svolal mimořádnou schůzi s policií, aby incident vyřešila. Mimo jiné zkoumá policie také kamerové záznamy, na kterých by mohl pachatel být.

V neděli 28. května se v Benátkách konala tradiční regata Vogalonga, jíž se účastní veslice, kánoe a gondoly. Akce se zrodila v roce 1974 jako protest proti motorovým člunům. Může to být shoda náhod nebo někdo opravdu chtěl na problém znečištění upozornit zrovna v den takové akce.

Čerpali jsme z idnes.cz, novinky.cz

Reklama