in

Záporoží: Simulace radioaktivního mraku až v Česku!

facebook.com
Reklama

V reakci na aktuální situaci s ostřelováním bezprostřední blízkosti jaderné elektrárny v Záporoží, vytvořili ukrajinští meteorologové model jaderné katastrofy. Ta se měla hypoteticky stát ve dnech 15. – 18. sprna 2022. Na modelu můžeme vidět, co by následovalo, kdyby v těchto dnech v elektrárně došlo k havárii. Radioaktivní částice by se podle nich rozšířily až do Česka, a to hlavně do východní části naší země.

Na modelu pracovali lidé z ukrajinského hydrometeorologického ústavu spolu s vědci z Národní akademie věd Ukrajiny. Vycházeli z aktuálních povětrnostních podmínek pozorovaných právě ve dnech 15. – 18. srpna. K předpovědi dále použili jeden z nejznámějších předpovědních modelů počasí na světě GFS (Global Forecasting System).

Nejvíce radioaktivních částic by se pohybovalo přibližně ve výšce 200 až 500 metrů nad zemským povrchem. A tyto částice by se nacházely v okruhu 50 až 100 kilometrů od záporožské elektrárny. Velké koncentrace radiace by mohly zasáhnout také Kyjev a dále severní část Ukrajiny. Zbytkový prach by se poté rozšířil i do okupovaných oblastí na východě země.

Radioaktivní mrak by pokračoval dál do států, které s Ukrajinou přímo sousedí čili do východní části Běloruska, Polska a Slovenska. Pobaltské země a Česko by mohl mrak zasáhnout okrajově. I když je od nás elektrárna vzdálena přes tisíc kilometrů, mohl by teoreticky radioaktivní prach zasáhnout hlavně Ostravsko a Olomoucko.

Největší jadernou elektrárnu v Evropě od března okupují ruští vojáci. Rusko a Ukrajina se v posledních dnech opakovaně navzájem obviňovaly z ostřelování jejího bezprostředního okolí. Doufejme, že k nejhoršímu nedojde, ovšem jak je vidět na samotné simulaci havárie, rozhodně by se nás to mohlo dotknout.

Čerpali jsme z pravda.com.ua, zpravy.aktualne.cz

Reklama