in

Video: Běžná praxe nemocnic? Nechte tu roční dítě samotné, bude mu líp!

instagram.com instagram.com
Reklama

Velmi aktuální téma, se kterým se setkáváme v českých nemocnicích. Zatímco v některých je to naprosto nepřípustné, jinde vám s klidem řeknou: “Nechte tady dítě samotné, bude mu bez vás lépe.” Pokud nemocné dítě potřebuje hospitalizaci, máte jako rodič ze zákona právo u něj být. Lékaři ani sestry vás nemůžou poslat pryč, ačkoli se to v mnoha případech děje. Co v takovém případě, když se dostanete do sporu s personálem, dělat? Musíte znát svá práva a bojovat….

Rodiče, kteří zažili situaci, kdy museli se svým dítětem do nemocnice, to jistě znají. Je to stres nejen pro ně, ale také pro dítě. To je nemocné, necítí se dobře, je v cizím prostředí s cizími lidmi a jediná jistota, kterou zná, jsou rodiče. V zákoně o zdravotních službách je dané, že dítě má právo na nepřetržitou přítomnost rodiče či opatrovníka. Konkrétně je to paragraf 28 odstavec 3 e1 ZZS.

Pokud se dostanete do sporu, je dobré se na tento paragraf odvolat. Ani tvrzení lékařů, že má oddělení svůj vnitřní řád není důvod k tomu, aby dítě zůstalo samotné a to ani na JIP. Vnitřní řád není nad zákonem. Rodiče smí lékař vykázat pouze v případě, že jsou opilí či pod vlivem návykových látek.

V každém případě je vhodné si pořídit diktafon nebo nahrávat na telefon. Ano, je to podle § 88 NOZ – Můžu nahrávat osobu ve výkonu povolání ve veřejném zájmu i bez upozornění. V případě podání stížnosti, která je na místě, se pak důkazy o chování personálu určitě hodí a je větší šance na úspěch.

Na problém nedávno upozornila také blogerka a spisovatelka Tereza Salte. Na svém Instagramovém účtu popsala, co se dělo při hospitalizaci jejího ročního syna. Chlapeček je vážně nemocný a jakmile už mu bylo lépe a přes den nespal, chtěla být s ním a to i v noci. Několik nocí musela strávit na plastové židli vedle postele a i tohle si musela vydobýt, jelikož podle lékařů tam být neměla. Radili jí, ať jde na ubytovnu a v případě potřeby přijde.

Kvůli tomu, že si chtěla vedle postele syna dát matraci aby se vyspala, chtěli doktoři zavolat policii. Jakmile ale přešli na jiné oddělení a dostala jako kojící maminka postel, tak se rozplakala. Tím, že svůj zážitek zveřejnila na Instagramu, ji začaly přicházet příběhy spousty jiných maminek, které se také s podobným jednáním setkaly a ještě i mnohem horším.

Jeden příklad za všechny: „Deset nocí jsem musela přežít bez něj. Nenechali mě tam. Ale já nebojovala… Následky si neseme oba dodnes. V šesti letech neusíná ani nespí sám. Nemůže usnout, bojí se a potřebuje moji blízkost.“ svěřila se jedna s maminek v komentářích.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Tereza Salte (@terezainoslo)

Rozhodně stojí za to bojovat o svou přítomnost u dětí v nemocnicích. Máte na ni právo! Pokud byste si nevěděli rady, klidně se obraťte na stránku Podpoříte mne v osvětě? (Práva v nemocnici a AKTIVNÍ řešení stížností) na Facebooku. Sežene tam zároveň další velmi užitečné informace na co máte právo jako rodič, partner, manžel apod.

Setkali jste se již s něčím podobným vy sami? Jak jste reagovali na pokyn personálu, že rozhodně nemůžete u dítěte zůstat? A jak byste reagovali příště, když už máte více informací?

Čerpali jsme z prozeny.cz, facebooková stránka Podpoříte mne v osvětě?

Reklama