in

Tragický konec záměny dvou těhotných pacientek na Bulovce řeší policie. Jaké je obvinění?

pixabay.com
Reklama

Na gynekologii v pražské Fakultní nemocnici Bulovka došlo v pondělí 25. března 2024 k záměně dvou pacientek. Kvůli fatální chybě jedna z žen potratila v 16. týdnu těhotenství. Jedna z žen v pátek prostřednictvím právníka kontaktovala policii, která zahájila šetření kvůli podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti.

Těhotná žena přišla do nemocnice na Bulovce na běžnou kontrolu v 16. týdnu těhotenství. Kvůli neomluvitelnému selhání lidského faktoru však byla zaměněna s jinou ženou a následkem zákroku přišla o své nenarozené miminko. Druhé ženě měli totiž lékaři provést tzv.. kyretáž. To je zákrok, který se dělá při onemocnění dělohy nebo se jím uměle ukončuje těhotenství.

Nemocnice se již rodině omluvila a je připravena poskytnout náležité odškodnění. „Ministerstvo zdravotnictví vyjadřuje pacientce i celé rodině hlubokou lítost. Došlo k neomluvitelnému selhání lidského faktoru a viníci jsou postaveni mimo službu,“ sdělil mluvčí resortu Ondřej Jakob.

Podle mluvčí nemocnice došlo k fatální záměně kvůli závažnému porušení a nedodržení předpisů. V pátek se prostřednictvím právního zástupce ozvala policii jedna z poškozených žen. Policie následně zahájila trestní řízení pro podezření z trestného činu ublížení na zdraví z nedbalosti.

„Podle dosavadních zjištění došlo v důsledku závažného porušení a nedodržení interních předpisů ze strany dotčených zaměstnanců k zahájení operačního zákroku u nesprávně identifikované pacientky,“ uvedla mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová.

Obě ženy byly cizinky asijského původu trvale žijící v Česku. Přesto by při řádném dodržení předpisů nemělo k záměně dojít. Pacienti jsou několikrát ověřováni například rodným číslem nebo identifikačním náramkem, pokud jsou hospitalizováni. Očividně zde došlo k nedodržení těchto zásad, které bohužel skončily tragicky. To se již napravit nedá. 

Čerpali jsme z novinky.cz, extra.cz

Reklama