in

Sněhová bouře v New Yorku: METR a půl SNĚHU ochromil téměř VŠECHNO!

pixabay.com
Reklama

Ladovská zima, za okny je, a srdce jímá bílá nostalgie… A v Praze kalamita jak na Sibiři
tři centimetry sněhu a u Muzea čtyři! Tak nějak to zpívá Jaromír Nohavica ve své písničce Ladovská zima, v americkém státě New York však ze sněhu zase takovou radost nemají. Od pátku je trápí silná sněhová bouře, kde místy napadlo až metr a půl sněhu. Říkáte si však co, za mých mladých let jsme měli dva metry sněhu každou zimu. Nicméně v regionu Buffalo toto množství nasněžilo za jediný den.

Obrovské množství sněhu sužuje region už několik dní. Zavřely se silnice, školy, vlaková nádraží, zrušily se lety, lidé v postižené oblasti mají zákaz cestování. Proto se řada z nich nemůže dostat do práce, zaměstnavatel to po nich však podle zákona ani nemůže chtít. Zdůraznil to na páteční tiskové konferenci zástupce šerifa Erie County William J. Cooley.

Oblasti severovýchodně od jezera Ontario byly zavaleny až v pátek pozdě večer, kdy podle meteorologické služby v Buffalu dosahovala rychlost sněžení až sedmi centimetrů za hodinu. Silné sněžení postihlo také místa mezi Watertownem a Harrisvillem. Již během pátku však úřady zaznamenaly velké množství telefonátů s prosbou o vyproštění aut. Také proto byl zaveden zákaz cestování.

Důvod tak velkého množství sněhových srážek je jasný. Způsobuje ho tzv. lake effect. Ten nastává z důvodu teplejších vod v jezerech a arktického vzduchu. Jejich spojením se zvyšuje obsah vodní páry ve vzduchu, která v chladném vzduchu rychle zamrzá. Tím podporuje sněžení na závětrném břehu jezera.

„Extrémní sněžení způsobí téměř nulovou viditelnost, cestování bude velmi obtížné, až nemožné, poškodí infrastrukturu a nejvíce zasažené komunity může zcela paralyzovat,“ uvedlo v sobotu ráno americké Centrum předpovědi počasí. Vesnice Blasdell vzdálená asi 12 km od Buffala zaznamenala v pátek ve 20:30 místního času 165 centimetrů sněhu.

U nás v Česku zatím doufáme alespoň v bílé Vánoce, i když takové množství sněhu jako v USA to být určitě nemusí. Přesto, že ještě v půlce listopadu u nás padaly teplotní rekordy a všichni jsme si užívali pozdní babí léto, posledních pár dní už se také nese ve znamení zimy a sněhu. Alespoň na některých místech.

A co vy? Máte rádi zimu? A těšíte se na sněhovou nadílku?

Čerpali jsme z novinky.cz

Reklama