in

Smutná zpráva! Zemřel řežisér Juraj Jakubisko.

instagram.com
Reklama

V sobotu ráno přišla na veřejnost smutná zpráva. Zemřel režisér Juraj Jakubisko ve věku 84 let. O jeho úmrtí informovala stanici RTVS jeho dcera Janette Jakubisková. Juraj Jakubisko režíroval například snímky Bathory, Perinbaba nebo Tisícročná včela.

Na svém facebookovém profilu informaci o úmrtí otce zveřejnila Janette Jakubisková. Zveřejnila na svém profilu fotku svého tatínka, kde ji mnoho truchlících vyjadřuje upřímnou soustrast. Pan Jakubisko se narodil 30. dubna 1938 v Kojšově. Jeho ženou byla slovenská herečka Deana Horvátová, která s ním byla do posledního dne. Společně měli dvě děti dcerku Janette a syna Jorika.

Absolvoval obor fotografie a následně šel na FAMU. Režijně debutoval filmem Kristove roky. Další jeho filmy byly např. Zbehovia a pútnici a Vtáčkovia, siroty a blázni. Během jeho tvorby měl Jakubisko zákaz a mohl se věnovat jen dokumentární tvorbě. Film Do videnia v pekle, priatelia mohl dokončit až dvacet let poté, co ho začal. V Československu cenzoři jeho filmy, ve kterých se vracel do rodné krajiny, zakázali.

Jeho mistrovským dílem byl film Postav dom, zasaď strom. Dalším fenoménem byl film Tisícročná včela a je dokonce považován za vrchol jeho tvorby. Velký úspěch sklidila také pohádka Perinbaba z roku 1985. Dalším oceňovaným a velmi diskutovaným dílem byl snímek Bathory z roku 2008. Tento snímek vypovídá o legendě čachtické paní.

U nás se tento snímek zařadil mezi nejdražší filmy. Rozpočet na něj byl přes 350 milionů korun. V hlavních rolích jsme mohli vidět Karla Rodena, Annu Frielovou, Hanse Mathesona či Bolka Polívku. Vzhledem k velkým nákladům na film museli manželé čelit exekuci. A problémy s financemi se jich držely velmi dlouho. Deana nechtěla komentovat svůj soukromý život, ale v roce 2019 byla jejich luxusní vila v pražských Hodkovičkách vydražena za dvanáct a půl milionu korun.

Juraje trápil zdravotní stav již od jeho 80. let. Podstoupil transplantaci srdce a do nemocnice musel např. i s ledvinami. Posledním snímkem, který natočil bylo pokračování legendární pohádky Perinbaba a dva světy. Premiéry tohoto filmu se ale nedožil.

inspirovali jsme se na extra.cz

Reklama