in

Proč si Joker v Temném rytíři neustále olizoval rty? Tento podivný tik měl důvod!

youtube.com
Reklama

Heath Ledger se svou rolí Jokera ve filmu Temný rytíř zapsal do historie kinematografie jako jedna z nejpamátnějších a nejuznávanějších postav. Tento oscarový herec přinesl do postavy klaunského prince zločinu něco zcela nového a vlastního. Jeho ztvárnění Jokera zůstane navždy vryto do paměti filmových fanoušků nejen díky sadistickému puncu, který postavě vtiskl, ale i kvůli jeho nezapomenutelným gestům a tikům.

Ledger se rozhodl pro méně uhlazený a více psychologicky propracovaný přístup ke své roli, čímž vytvořil nový standard pro ztvárnění Jokera. Jeho interpretace byla tak jedinečná, že nechtěně vytvořil návod, jak hrát tuto komplexní postavu. Jeden z jeho charakteristických rysů – neustálé olizování rtů – se stal ikonickým znakem jeho Jokera.

Tento neobvyklý tik však nebyl plánovaný. Jak vysvětlil filmový nadšenec Allen Tsai na TikToku, Ledger si začal olizovat rty kvůli problémům s protetikou, která mu vytvářela Jokerovy typické jizvy. Protézy se často uvolňovaly, když mluvil, takže si musel olizovat rty, aby je udržel na místě. Tento přirozený tik se nakonec stal součástí postavy a přispěl k jejímu děsivému vzhledu.

Tato zajímavá informace pochází z dokumentu I Am Heath Ledger, který vyšel v roce 2017. Dokument odhaluje, jak se protetika na Ledgerově obličeji neustále uvolňovala, což znamenalo, že herec musel vynalézavě improvizovat, aby si ji udržel na místě. Olizování rtů se tak stalo nejen praktickým řešením, ale i dalším vrstvou hloubky jeho postavy.

Heath Ledger se během přípravy na roli ponořil do psychiky Jokera natolik, že si vytvořil vlastní deník nazvaný „Joker Diary“, kam si zaznamenával své myšlenky a inspirace. Tento deník obsahoval poznámky a nápady, které čerpal z různých zdrojů, včetně hyen, klaunů, komiksových stripů a postavy Alexe DeLarge z filmu Mechanický pomeranč Stanleyho Kubricka.

Ledgerův otec, Kim Ledger, prozradil, že jeho syn se izoloval v hotelovém pokoji na několik týdnů, aby se mohl plně vžít do role a proniknout do temné psychiky Jokera. Tento intenzivní a hluboký přístup k herectví se ukázal jako klíčový pro vytvoření jednoho z nejpamátnějších ztvárnění Jokera, za které byl Ledger posmrtně oceněn Oscarem za nejlepšího herce ve vedlejší roli.

Heath Ledger tak nejen vytvořil nezapomenutelnou postavu, ale také stanovil nový standard pro budoucí představitele Jokera, kteří se budou snažit přiblížit jeho mistrovskému výkonu. Jak ale bohužel víme, tato role jej pohltila natolik, že už pro něj nebylo návratu.

Tématem jsem se inspirovali na ladbible.com

Reklama