in

Přínosy očkování proti Covidu? Vůbec se o nich nemluví.

pixabay.com
Reklama

I přes to, že pandemie Covid-19 oficiálně ustoupila, zůstává virus pravděpodobně v populaci trvale a lidé jsou povzbuzováni, aby se s ním naučili žít jako s běžnou nemocí, zejména pokud patříte mezi zranitelné skupiny. Navíc, nově byly objeveny další možné zdravotní výhody spojené s očkováním proti SARS-CoV-2.

Od svého prvního výskytu v čínském Wu-chanu způsobila koronavirová pandemie sérii globálních uzavření a omezení. Lidé se nemohli setkávat s blízkými, práce z domova se stala běžnou praxí a myšlenka na dovolenou, ať už na slunci nebo v přírodě, byla na dlouhou dobu odložena.

Pandemie v ČR začala 1. března 2020 a skončila oficiálně 5. května 2023 podle Světové zdravotnické organizace. Bylo odhadnuto, že po celém světě zahynulo přes sedm milionů lidí.

I když je nyní pandemie za námi, důležitost očkování proti Covidu-19 zůstává vysoká. Výzkum provedený v Nuffieldském oddělení ortopedie, revmatologie a muskuloskeletálních věd (NDORMS) ve Velké Británii naznačuje, že očkovaní jedinci mají nižší riziko zdravotních komplikací spojených s touto nemocí než ti neočkovaní.

pixabay.com

Podle profesora Daniela Prieto Alhambrou, který vedl studii, jsou vakcíny vysoko účinné při snižování závažnosti infekce SARS-CoV-2, hospitalizací spojených s Covidem-19 a úmrtí. Ačkoli některé vakcíny byly spojeny se vzácnými, ale závažnými vedlejšími účinky, jako jsou krevní sraženiny nebo zánět srdce, riziko těchto komplikací bylo vyšší u jedinců, kteří prodělali infekci Covidem.

Studie také ukázala, že očkovaní jedinci měli nižší riziko srdečního selhání a žilního nebo arteriálního tromboembolismu až rok po očkování. Kromě toho bylo pozorováno snížené riziko dalších srdečních komplikací, jako je arytmie nebo srdeční infarkt, myokarditida a perikarditida, ale pouze v prvních 30 dnech po infekci.

Nuria Mercade Besora, výzkumná asistentka v Health Data Sciences v NDORMS a hlavní autorka studie, uvedla: „Naše zjištění pravděpodobně odrážejí skutečnost, že vakcíny jsou účinné při snižování infekce a minimalizují riziko závažného onemocnění Covid-19. Tyto výsledky by mohly posílit důvěru v očkování proti Covidu-19 u těch, kteří zvažují vakcinaci kvůli obavám z vedlejších účinků vakcíny.“

Jak se tedy zdá, ti co se nechali očkovat, se nemusí nějak významně bát neblahých vedlejších účinků, které by mohli opožděně nastat. A co vy a očkování? Máte za sebou všechny dávky?

Tématem jsme se inspirovali na ladbible.com

Reklama