in

Poslech smutné hudby pomáhá? 7 jasných důkazů, proč tomu tak je!

Zdroj : brightside.me
Reklama

V roce 2014 provedla skupina vědců online průzkum a přinesla některé docela překvapivé výsledky – poslech smutné hudby může být skutečně přínosem pro vaše emoční zdraví. Další nedávná studie provedená v roce 2019 přinesla toto téma znovu a prokázala, že depresivní lidé preferují smutnou hudbu před šťastnými písněmi, protože věří, že to zlepšuje jejich pocit vnitřní pohody. Zde vám proto přinášíme 7 faktů o tom, proč nám smutná hudba pomáhá. 

1. Dostane nás do melancholické nálady.

Studie ukazují, že namísto vyvolávání pocitu neštěstí nebo smutku nás smutné písně vlastně dostávají do nostalgické nálady. Nostalgie je emoce, která inspiruje vaši fantazii a dává vám pocit pohodlí tím, že evokuje teplé vzpomínky z minulosti .

Zdroj : brightside.me

2. Smutek z hudby je uzdravující.

Ukázalo se, že smutek vyvolaný hudbou může být ve skutečnosti příjemný až léčivý. Proto by podle vědců měla smutná hudba splňovat alespoň tyto 3 kritéria – měla by být vnímána jako uklidňující, esteticky příjemná a připomínat minulé události .

Zdroj : brightside.me

3. Připomíná nám, že všechno mohlo být horší.

Podle sociální psychologie se osobně vždy cítíte lépe, pokud se zaměřujete na někoho, kdo je na tom mnohem hůře něž vy. Tento proces se nazývá sestupné sociální srovnání. Pokud například Thom Yorke z Radiohead zpívá, že má ještě horší den, než je ten váš, vaše nálada se zlepší a podvědomě se začnete cítit lépe.

Zdroj : brightside.me

4. Je to odraz vašich vlastních vnitřních pocitů.

Dalším bodem sociální psychologie je to, že lidé rádi poslouchají hudbu, která odráží tón situace, v níž se nacházejí. V tomto případě smutné písně fungují jako druh ladičky pro vaši vlastní náladu – rezonují s vámi, navozují vám pocit, že nejste sami, když v tomto světě zažíváte bolest a smutek .

Zdroj : brightside.me

5. Mění vaši hormonální rovnováhu.

Vědci se domnívají, že smutná hudba může zvýšit hladinu prolaktinu, hormonu, který vám pomůže bojovat se zármutkem. To se děje proto, že když posloucháte tyto písně, vaše tělo se začne připravovat na špatnou událost, ale pak píseň končí a tato událost se nestane. Po této zkušenosti je vaše tělo ponecháno s příjemným pocitem úlevy .

Zdroj : brightside.me
Reklama

6. Pomáhá nám překonat těžké časy.

Pro většinu lidí může být poslech smutné hudby účinným způsobem, jak se vypořádat s vlastními emocemi. Například, pokud jste se nedávno rozešli, můžete poslouchat Adele’s Someone Like You a tato píseň může způsobit, že se budete cítit ještě hůře, do té míry, že byste mohli začít plakat. Po dobrém pláči se však budete cítit lépe a budete se moci soustředit na jiné myšlenky.

Zdroj : brightside.me

7. Pomáhá vám uklidnit se.

Podle studie depresivní lidé dávají přednost smutným písním, protože obvykle mají nízkou hladinu energie a proto jim vytváří relaxační účinek. Místo zvyšování nebo udržování smutných pocitů vám tato hudba skutečně pomáhá zhluboka se nadechnout a uklidnit se .

Zdroj : brightside.me

Reklama