in

Poláci nakoupili v Česku. Srovnali si ceny a nestačí se divit! Co tomu říkáte vy?

pixabay.com
Reklama

Jestli bydlíte někde v blízkosti hranic s Polskem, možná tam jezdíte nakupovat pravidelně a přesně víte proč. Někteří lidé míří do Polska za nákupy i z větších dálek a přesto se jim to vyplatí. Novináři z polského serveru Fakt.pl se vydali naopak na nákup k nám do Česka a jejich srovnání cen je zaskočilo. Už se nediví, proč jezdíme nakupovat k nim. Dělali by to pravděpodobně stejně.

Proč se novináři vydali na nákup k nám je jasné. Je to jen reakce na zvýšené množství lidí z Česka u nich v obchodech. Alespoň v příhraničí. Porovnali stejné produkty, ale velmi se divili tak rozdílným cenám. Navštívili prodejnu Lidl, která je jak u nich tak u nás. S údivem zjistili, že za některé potraviny platíme u nás skoro dvakrát tolik.

pixabay.com

„Už týdny se v příhraničí v obchodech schází skoro tolik Čechů jako Poláků,“ začíná text na webu Fakt.pl věnující se srovnání cen v českých a polských obchodech řetězce Lidl. „Přestože si stěžujeme na ceny, není to nic ve srovnání s tím, kolik musí za nákup základních produktů utratit naši sousedé. Není divu, že útočí na naše obchody,“ konstatují novináři. A to už asi mluví za vše.

Poláci navštívili nejdřív Lidl v Náchodě a poté se vydali do polské Toruni. Pak porovnali ceny základních potravin kde bylo obsaženo toto: půl kilogramu chleba, čtyři housky, kilogram banánů, jablek, mrkve, rajčat, kuřecích prsou, brambor, 150 gramů sýru gouda, tvaroh, máslo, polotučné mléko, řepkový olej, deset vajec, rýže, cukr, půllitr piva, jablkový džus a vodka.

Jak to dopadlo si můžete tipnout. Největší rozdíl je v cenách masa. V Polsku nakoupíte kilogram kuřecích řízků za 95 Kč zatímco u nás stojí dvakrát tolik. Stejně je na tom také vepřové maso bez kosti. Vyšlo vůbec něco levněji v Česku? Jenom tři produkty: pivo, cukr a mrkev. Celkově ale nákup v Česku vyšel o 70 procent dráž než v Polsku.

pixabay.com

Tak si dejme pár příkladů: Půlkilový chleba vyjde v Česku na necelých 23 korun, v Polsku něco přes půlku této ceny, v přepočtu 13 korun. Kilogram rajčat stojí u nás 80 korun, v Polsku skoro o dvacet korun méně, vyjde v přepočtu na 61 korun. Velký rozdíl je také v ceně jablek, v Česku za kilogram dáme 40 korun, v Polsku čtvrtinu, deset korun. Z alkoholu srovnal Fakt.pl cenu půl litru vodky, za který v tuzemsku zaplatíme 160 korun, v Polsku necelou stovku, konkrétně 97 korun.

Pokud tedy v Polsku nakupujete, přesně víte o čem je řeč. Pokud ne, věřte, že se to stále vyplatí. Kolikrát najdete i chutnější a kvalitnější potraviny než u nás. Ale sto lidí sto chutí samozřejmě. Nicméně smutné je, že v tomto případě se jedná o stejný řetězec a stejné potraviny. Přesto je cena takto rozdílná.

Čerpali jsme z novinky.cz

Reklama