in

Od nich se držte DÁL! 11 rostlin, které jsou velmi JEDOVATÉ.

pixabay.com wikimedia.org
Reklama

Vždy když jste venku, tak máte velkou šanci narazit na nějakou jedovatou rostlinu. Zatímco dospělí pravděpodobně jen projdou kolem ní, děti by mohly trpět újmu na svém zdraví a to jen díky jejich zvědavosti. Dnes jsme se proto rozhodli vám říci o 11 jedovatých rostlinách, které rostou v České republice. Takže na ně pozor! 

1. Blatouch

Obsahuje žíravinu, která může na pokožce zanechávat puchýře. Při kontaktu se sliznicemi vyvolává kašel a křeče hrtanu. Pokud se vám míza dostane do očí, může to způsobit dočasnou slepotu.

pixabay.com wikimedia.org wikipedia.org

2. Rozpuk

Mezi příznaky otravy patří nevolnost, deprese a srdeční záchvaty. Může dokonce způsobit smrt. K zabití krávy stačí jen 100–200 gramů kořene rozpuku.

wikimedia.org wikimedia.org wikimedia.org

3. Černý bez

Způsobuje bolesti hlavy, slabost, bolesti břicha a občasné záchvaty. Možné jsou i srdeční nebo respirační potíže.

wikipedia.org wikimedia.org wikimedia.org

4. Oleandr

Obsahuje glykosidy, které mohou změnit vaši srdeční frekvenci a způsobit nevolnost, bolesti hlavy, slabost nebo dokonce smrt. Podle legendy kdysi Napoleonovi vojáci založili oheň pomocí oleandrových větví a opékali si na tom maso. Ráno se někteří z nich neprobudili.

wikimedia.org wikimedia.org wikimedia.org

5. Oměj

Je VELMI toxický. Způsobuje srdeční arytmii, necitlivost, ztmavené vidění a smrt.

wikimedia.org wikimedia.org wikimedia.org
Reklama

6. Durman obecný

Obsahuje alkaloidy, které způsobují bušení srdce, dezorientaci a delirium. V závažných případech je možná smrt nebo kóma. Šamani mnoha národů používali tuto rostlinu ve svých rituálech.

wikipedia.org wikimedia.org wikimedia.org

7. Bolševník

Některé druhy obsahují furanokumariny, které způsobují bolestivé puchýře. Pokud se vám na ruku dostane šťáva z bolševníku, běžte si hned umýt ruce.

wikimedia.org wikimedia.org wikipedia.org

8. Pryšec

Míza způsobuje puchýře, později spojené i s indispozicí, otoky a horečkou.

wikipedia.org wikimedia.org wikimedia.org

9. Rebarbora

Ne každý ví, že listy a kořeny této rostliny nelze konzumovat, protože obsahují obrovské množství kyseliny šťavelové. Mohou způsobit pálení v krku a očích, ledvinové kameny, nevolnost a průjem

wikimedia.org wikipedia.org amanaimages.com

10. Rulík zlomocný

Mírná otrava vede k bušení srdce, suchu a pálení v ústech. Těžká otrava způsobuje úplnou ztrátu orientace a někdy křeče a smrt.

wikimedia.org wikipedia.org wikimedia.org

11. Skočec obecný

Možná nejnebezpečnější rostlina, která existuje. Obsahuje extrémně toxické sloučeniny: ricin a ricinin. Semena jsou obzvláště smrtící: konzumace pouze 4–7 z nich vede ke smrti. Menší dávky způsobují nenapravitelné poškození zdraví, protože ricin ničí tělesné tkáně.

wikimedia.org wikimedia.org wikimedia.org

I když většina z nich vyžaduje přímou konzumaci, aby vás nějak vážně ohrozili na životě, tak na některé stačí jen sáhnout, jak jste dnes mohli zjistit. My osobně jsme například ani nevěděli, že tyhle všechny jsou jedovaté a to je přitom dennodenně v teplých měsících vídáme. A co vy? Taky některé z nich znáte, ale nevěděli jste, že jsou jedovaté? 

Čerpali jsme z brightside.me

Reklama