in

Lékaři varují, na tohle si dávejte pozor! Top 10 věcí, které dělá každý z nás špatně.

Zdroj : brightside.me
Reklama

Pokud krvácíte z nosu, zakloňte hlavu dozadu, vysávání hadího jedu z rány, čistění zubů hned po jídle. Tohle všechno jsou věci, o kterých jsme nikdy nezpochybňovali, protože nám bylo řečeno, abychom je prostě dělali. Ukazuje se však, že některé z nich nejsou zrovna chytré ani správné. Dnes vám proto ukážeme 10 věcí, u kterých každý z nás chybuje.

1. Jídlo dětem by se nemělo foukat.

Proč je to špatné: Během foukání jídla dítěte (stejně jako sdílení jídla, nápojů, zubních kartáčků atd.), rodiče a další lidé přenášejí bakterie, které mohou vést k různým nemocem.

Co byste měli místo toho udělat: Nesdílejte jídlo, pití ani jiné věci se svým dítětem a jídlo mu nefoukejte. Je lepší chvíli počkat, až to vychladne.

Zdroj : brightside.me

2. Nezaklánějte hlavu dozadu, když vám teče krev z nosu.

Proč je to špatné: Zakloněním hlavy dozadu si můžete způsobit, že se budete dusit krví, protože bude stékat po zadní části krku.

Co místo toho udělat: Přitiskněte si nos prsty pod nosními dírkami. Posaďte se a držte hlavu rovně tak, aby byla brada rovnoběžně s podlahou.

Zdroj : brightside.me

3. Nezvedejte osobu, která omdlela.

Proč je to špatné: Většinou lidí omdlí v důsledku náhlého snížení krevního tlaku, takže se krev nedostává do mozku v takové míře, jak by bylo potřeba. Pokud zvednete osobu, zabrání to, aby se tam krev dostala.

Co byste měli místo toho udělat: V tomto případě je důležité, aby hlava osoby byla položena níže než hrudník. Přinuťte člověka, aby ležel mírně prohnutý v zádech a s podloženýma nohama. Měl by zůstat v této poloze několik minut, dokud se nebude cítit úplně v pořádku.

Zdroj : brightside.me

4. Nevysávejte hadí jed z rány.

Proč je to špatné: V dnešní době existuje účinný anti-jed a je velmi vzácné, že by se hadí uštknutí stalo osudným – stává se to pouze v 0,05% případů. Vysávání jedu prý opravdu nepomáhá obětem, takže není důvod to dělat.

Co byste měli místo toho udělat : V tomto případě byste měli osobu položit tak, aby se hlava dostal pod úroveň srdce a nechat ji  klidu ležet dokud nepřivoláte pomoc.

Zdroj : brightside.me

5. Nečistěte si zuby ihned po jídle.

Proč je to špatné: Poškozuje to zubní sklovinu.

Co byste měli místo toho udělat: Čistění zubů je nejlepší hned ráno, když vstanete. Pokud to chcete udělat i po jídle, vypláchněte si ústa nejprve vodou a počkejte asi 40 minut.

Zdroj : brightside.me
Reklama

6. Neplácejte vzpřímenou dusící osobu do zad.

Proč je to špatné: Pokud plácnete osobu ve svislé polohy, může objekt sklouznout níže v dýchaví trubici.

Co byste měli místo toho udělat: Nakloňte osobu dopředu a nejprve ji nechejte samovolně kašlat. Pokud to nefunguje, proveďte několik úderů mezi lopatky, ale před tím se ujistěte, že je osoba nakloněna dopředu.

Zdroj : brightside.me

7. Nepoužívejte led přímo na modřinu.

Proč je to špatné: Protože je kůže velmi jemná, pokud to uděláte, snížíte krevní tok a zpomalíte hojení. Navíc to může způsobit omrzliny.

Co byste měli místo toho udělat: Zabalte led do ručníku nebo jiné tkaniny. Ihned po poranění zchlaďte poškozenou oblast, ale ne déle jak 10 minut.

Zdroj : brightside.me

8. Na popálení neaplikujte máslo ani led.

Proč je to špatné: Popálení je třeba ochladit, aby nedošlo k dalšímu poškození. Avšak ochladit mírně a ne mrazem.

Co byste měli místo toho udělat: Popáleninu dejte pod tekoucí studenou vodou a ujistěte se, že ji tam necháte dostatečně dlouho: doporučuje se chladit asi 20 minut.

Zdroj : brightside.me

9. Nezahřívejte si třením omrzliny.

Proč je to špatné: Budete se divit, ale tření omrzlin může způsobit popáleniny.

Co byste měli místo toho udělat: Odejděte ze zimy a pečlivě ohřívejte poškozené oblasti tím, že je vložíte do teplé (ne horké!) vody. Nenechávejte poškozené oblasti znovu zmrznout a pokud se vracíte zpět do chladu, zakryjte je a ochraňte před chladem.

Zdroj : brightside.me

10. Nikdy znovu nepoužívejte plastovou lahev.

Proč je to špatné: Existuje nebezpečná chemická látka z plastu zvaná BPA, která se časem vyluhuje do tekutiny a v prasklinách láhve rostou nebezpečné bakterie. Tyto bakterie ovlivňují plodnost a mohou způsobovat rakovinu.

Co byste měli místo toho udělat: Recyklujte plastové lahve hned po jejich prvním použití a kupte si raději skleněnou lahev.

Zdroj : brightside.me

Reklama