in

Konec braní písku či mušlí jako suvenýr? Dovolená by vás přišla na pěkně draho!

pixabay.com pixabay.com
Reklama

Kanárské ostrovy, ráj pro dovolené Britů, se mohou stát pastí pro ty, kteří si přejí přivézt kousek dovolené s sebou domů. Od klíčenek po magnetky na lednici, suvenýry z dovolené mají své kouzlo, ale teď se mohou stát dost drahou záležitostí.

Právě turisté, kteří si chtějí odnést kus pláže, kámen nebo písek jako památku, čelí tvrdým postihům. Zaznělo varování, že sbírání suvenýrů z pláže může být důvodem k výrazným pokutám. Úřady na ostrovech totiž bojují proti destrukci ekosystémů způsobené turisty, kteří si berou z pláží kousky přírodních materiálů.

Lanzarote a Fuerteventura, dvě z oblíbených destinací, trpí následky nezodpovědného chování turistů. Například na pláži Fuerteventura, známé jako “Popcorn Beach”, jsou fosilie bílých řas tak oblíbené, že jsou často ničeny turisty hledajícími originální suvenýry.

Zakázaný popcorn
od u/tenghu v zakázaném občerstvení

Ochránci přírody jsou na pochybách, jak chránit tyto křehké oblasti před nájezdy turistů. Sankce za odnášení materiálu z pláže mohou dosahovat až do výše 2 563 liber, téměř 76.000 Kč, což může zanechat dovolenou v trpké vzpomínce.

Navzdory těmto opatřením se však stále objevují obtíže s identifikací původu suvenýrů. Ačkoli úřady se snaží zastavit tento trend, lze jen těžko určit, zda kámen nebo písek byl skutečně odnesen z chráněné oblasti nebo zakoupen v obchodu se suvenýry.

Pokud jde o turisty na Kanárských ostrovech, návštěvníci by měli pamatovat, že ne všechny vzpomínky jsou povoleny. Před odchodem z pláže by měli zkontrolovat, zda jejich suvenýry neohrozí ekosystém, ani jejich vlastní peněženku.

Tématem jsme se inspirovali z ladbible.com

Reklama