in

Jaká je skutečná velikost vesmíru? Nedokážeme si to naplno uvědomit!

pixabay.com
Reklama

Že je vesmír obrovský ví asi každý. Málokdo však zná skutečné vzdálenosti jednotlivých objektů, které jsou tak gigantické, že si to zkrátka nemůžeme naplno uvědomit. Když se například v kuchyni podíváte na stůl, který je od vás vzdálený dva metry, je to celkem krátká vzdálenost, kterou si lehce vsugerujete. Když se však podíváte na noční obloze na hvězdu, tak od ní k nám je to obrovská vzdálenost, kterou si zkrátka nelze naplno uvědomit. Pojďme se nyní podívat na nějaká konkrétnější čísla!

Planety ve sluneční soustavě

Začneme v naší Sluneční soustavě, konkrétně se podíváme na náš přirozený satelit, kterým je Měsíc. Za úplňku dominuje noční obloze a vypadá to, že je celkem blízko, ve skutečnosti však zase tak blízko není. Jeho vzdálenost k nám je 384 400 km a pokud sečtete průměry všech zbývajících planet, tak zjistíte, že by se všechny vešly mezi Zemi a Měsíc.

Něco úplně jiného jsou však vzdálenosti planet. Přeskočíme rovnou k nejvzdálenější planetě Neptunu, který je od Slunce vzdálený průměrně 4,5 miliardy km. To je 30x dále, než je od Slunce vzdálená naše Země. Pojďme si uvést příklad, kdy se mnohonásobně zmenšené Slunce nachází v Praze a Země v nedalekém Kladně. Při použití této míry by se Neptun nacházel přibližně v Paříži. Je těžké tomu uvěřit, ale je to skutečně tak.

pixabay.com

Slunce a další hvězdy v naší galaxii

Pojďme si nyní říct něco o našem Slunci, to je v porovnání s planetami obrovské. Nám se na obloze jeví zhruba stejně velké jako Měsíc, což je však způsobené jednou náhodou, protože je přibližně 400x větší než Měsíc, ale zároveň je 400x vzdálenější. Tvoří 99,85% hmotnosti celé Sluneční soustavy a pro všechny ostatní planety, měsíce, asteroidy, trpasličí planety atd. zůstává tedy jen “trapných” 0,15%.

Pokud porovnáváme velikosti hvězd, zde už je to něco trochu jiného. Slunce je se svojí velikostí taková průměrná hvězda, tím pádem existují menší hvězdy, ale i daleko větší. Největší hvězda, kterou jsme dosud objevili, se nazývá Stephenson 2-18, která je přibližně 2150x krát větší, než Slunce a objem má 10 miliardkrát větší.

pixabay.com

Nyní si povíme něco o vzdálenosti hvězd v naší galaxii, protože i vzdálenost Neptunu od Slunce je oproti nim zanedbatelná. Nám nejbližší hvězda se nazývá Proxima Centauri, ale i ta je 4,2 světelných let daleko. Světelný rok je vzdálenost, kterou světlo přejde za jeden pozemský rok a jelikož se pohybuje rychlostí okolo 300 000 km/s, za rok přejde necelých 9,5 bilionů kilometrů a to znamená, že nejbližší hvězda je 40 bilionů kilometrů daleko. Abychom opět použili nějaké porovnání, které si dokážeme představit, řekněme, že miniaturní Slunce je opět v Praze a Zem je pouhých 30 metrů od něj. V tomto případě by se Proxima Centauri nacházela v Havaně, kubánském hlavním městě. V Mléčné dráze se však nachází dalších minimálně 100 miliard hvězd, nejvyšší odhady dokonce hovoří až o 400 miliardách. Její průměr je 100 000 světelných let, jinými slovy od jednoho konce naší galaxie ke druhému je to 23 500x dále, než od nás k Proximě Centauri.

pixabay.com

Za hranicemi naší galaxie

Mléčná dráha je součástí místní skupiny galaxií, v níž se nachází 54 galaxií a její průměr je 10 milionů světelných let. Pokud opět oddálíme náš pohled, dostaneme se do místní kupy galaxií, která hostí minimálně 100 místních skupin. I ta je však malou částí nadkupy Laniakea, která je domovem 100 000 galaxií a napříč má 520 milionů světelných let. Nakonec můžeme ještě odzoomovat náš pohled na celý pozorovatelný vesmír, kde je i obrovská nadkupa jen malý bod. Celý pozorovatelný vesmír má průměr 93 miliard světelných let, nebo chcete-li, tak 879 847 933 950 033 000 000 000 kilometrů, a víme, že hostí minimálně 2 biliony galaxií.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený The Human Attention. (@human.attention)

Samozřejmě nevíme a asi nikdy nezjistíme, co leží za pozorovatelným vesmírem. Vesmír se neustále rozpíná a podle některých teorií může být celý vesmír momentálně i 150 kvadriliardakrát větší, než pozorovatelný vesmír. Myslíme si, že toto číslo zcela jednoznačně odpovídá na otázku: Jsme sami?

Čerpali jsme z youtube.com

Reklama