in

Hmyz je už v desítkách potravin v obchodech. Už jste ochutnali?

pixabay.com
Reklama

Samozřejmě všichni víme, že se stále více mluví o hmyzu jako budoucí potravině všech. Až planeta Země nebude schopna produkovat dostatek potravin pro stále se zvětšující lidskou populaci, budeme se možná všichni živit hmyzem. Přece jen protein jako protein. I když takový steak z cvrčků asi nebude úplně ono. Každopádně obchody v Česku se rozhodly vyzkoušet, jak na postupné zařazení hmyzu a jejich proteinu do potravin osloví zákazníky. Už jste se s nimi také setkali?

Jde o hmyzí protein v běžných potravinách jako třeba mouka s cvrčky, snacky z larev nebo těstoviny s hmyzem. V Česku není zatím konzumace hmyzu až tak rozšířená, přesto je schválená a už je z čeho vybírat. V regálech můžeme již nyní najít desítky potravin obsahující hmyzí protein. Hnutí SPD chce navrhnout novelu zákona o potravinách. Ta by měla přimět výrobce potravin s hmyzem jej označit červeným tučným písmem o minimální velikosti fontu 18.

pixabay.com

Evropská unie pustila hmyz na talíř od roku 2021. Umožnila použití moučných červů v potravinářství. Dodnes zatím povolila také sarančata, larvy potemníka moučného, larvy potemníka stájového a cvrčka domácího. Osm dalších druhů momentálně čeká na schválení. Larvy se mohou prodávat mražené, sušené, v podobě prášku či pasty. Cvrčci v podobě prášku. Dostali jste chuť?

Že jste se s hmyzem ve velkých známých řetězcích ještě nesetkali? Například Kaufland zařadil tyto pochutiny do speciálního regálu. Můžete tam najít až 40 různých možností, stačí si vybrat. Jsou v něm mouky, sladké tyčinky, slané krekry či pražení červi. „Již druhým rokem zaznamenáváme zvýšený prodej. Obliba u zákazníků roste,“ uvedla mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

pixabay.com

Oproti tomu Penny Market nabízel různé typy pečiva s cvrččí moukou jen na omezenou dobu, nikoli jako stálou nabídku. Lidé prý na to nejsou dostatečně zvyklí. Albert má v nabídce pouze pár produktů s hmyzím proteinem. Jde o tyčinky, chipsy nebo třeba těstoviny. Podle ředitele tohoto řetězce zájem o nákup těchto položek pomalu roste. Rozeznáte je podle popisu a také piktogramu na přední straně obalu.

Jak již bylo zmíněno, hmyz je považován za udržitelnou potravinu. Mouční červi totiž potřebují až o 70 procent méně půdy a produkují o 23 procent méně skleníkových plynů než brojleři. Evropská strategie „Z farmy na vidličku“ vnímá hmyz jako alternativní zdroj bílkovin.

Navzdory výhodám se stále mluví o budoucnosti a mnoho lidí není ochotno vyměnit hmyz za maso. Částečně to chápeme, ale pokud nebude jiná možnost..

A jak to vidíte vy? Zkoušeli jste již hmyzí pochoutky?

Čerpali jsme z seznamzpravy.cz

Reklama