in

Emilia Clarke: „Chybí mi opravdu velký kus mozku!“

instagram.com instagram.com
Reklama

Herečka Emilia Clarke je známá hlavně ze seriálu Hra o trůny, ve kterém ztvárnila Daenerys Targaryenovou. Málokdo však ví, že prodělala náročné operace mozku a to v průběhu natáčení seriálu. Teď Emilia prozradila, že jí chybí část mozku. A poměrně velká část.

V roce 2011 tehdy čtyřiadvacetiletá herečka krátce po dotočení první řady Hry o trůny zkolabovala při cvičení. Stalo se tak poté, co cítila ostrou bolest v hlavě. Má za sebou dvě krvácení do mozku, které velmi vážně ohrožovaly její život.

Po tomto kolapsu absolvovala vyšetření magnetickou rezonancí. Ta potvrdila, že se jedná o aneurysma, tedy výduť mozkové tepny, která se musí ihned operovat. Po operaci Emilia strávila čtyři dny na jednotce intenzivní péče a celý týden na pooperačním oddělení. V roce 2013 ji potkala další mozková příhoda.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @emilia_clarke

„Je opravdu pozoruhodné, že po všech těch operacích mozku normálně mluvím, artikuluji a žiji život absolutně bez následků. Jen opravdu velmi malé procento lidí, které takové zákroky vůbec přežije,“ svěřila se Emilia Clarke v rozhovoru pro BBC.

Když jednou viděla rentgen svého mozku, všimla si, že jí ho podstatná část chybí. Prý ji to vždy rozesměje, že člověk vlastně používá jen jeho malou část. Nechce se zatěžovat myšlenkami na tu část mozku, která jí chybí. O první fotografie z doby, kdy byla operována se s fanoušky podělila až v roce 2019.

Emilia tvrdí, že první operaci sice zvládla, ale před druhou měla mnohem větší strach. Lékaři jí informovali o možných následcích jako například problémy se soustředěním či periferním viděním. Měla strach, že si Daenerys už nezahraje. Přesto, že v seriálu je neohroženou hrdinkou, v reálu si rychle uvědomila, co se může stát.

„Trpěla jsem také stavem zvaným afázie. Zapomínala jsem slova i věty. Nemohla jsem si vzpomenout ani na své vlastní jméno. V těch nejhorších chvílích jsem to chtěla skončit. Požádala jsem lékařský personál, aby mě nechali zemřít. Moje práce a celý můj sen o tom, jaký by měl být můj život… Vše se točí kolem jazyka a komunikace. Bez toho, aniž by toto fungovalo, jsem byla úplně ztracená,“ dodala herečka v rozhovoru.

Po všem co Emilia Clarke prožila, se rozhodla založit nadaci SameYou. Má pomáhat pacientům, kteří se stejně jako ona potřebují zotavit po náročných operacích mozku. Držíme palce, ať už je všechno dobré.

Čerpali jsme z idnes.cz

Reklama