in

Co nevíte o první vyspělé civilizaci? 10+ překvapivých faktů o Starověkém Egyptě!

pixabay.com
Reklama

Starověký Egypt je dnes obecně považován za první vyspělou civilizaci. V době, kdy na našem území ještě žili roztroušené kmeny všemožných obyvatel, na tomto území již byla rozvinutá hierarchie, stavěly se zde pyramidy a další pozoruhodné stavby. Až poté se začaly objevovat další civilizace na území Mezopotámie, Číny, Řecka atd. Již samotný starý Egypt je zajímavý a my si o něm dnes řekneme několik faktů, které vás překvapí!

1. Doba trvání

Možná se vám zdá, že Starověký Egypt netrval zas tak dlouho, ale opak je pravdou, Ve skutečnosti uběhlo od začátku říše do jejího zániku více času, než uběhlo od zániku do současnosti! První pyramidy se stavěly, když na zemi ještě žili poslední mamuti.

2. Faraoni

Dnes se sice egyptským panovníkům říká faraoni, tehdy se tak však vůbec nenazývali. Nazývání byli jednoduše ”Král” nebo ”Pán dvou rukou”.

3. Pepi II.

Pepi II. byl nejdéle vládnoucím faraonem. Podle oficiálních zdrojů vládl 64 let, tedy téměř stejně dlouho jako momentálně Alžběta II. Některé zdroje však hovoří až o 90 letech, což by z něj dělalo nejdéle vládnoucího panovníka vůbec.

4. Hatšepsut

Pokud neměl král mužského nástupce, musela nastoupit jeho dcera. První panovnicí se tak stala Hatšepsut, musela však nosit mužské oblečení a dokonce falešný plnovous. Proto i na malbách bývá obvykle zobrazena s plnovousem.

5. Pohřbívání faraonových nejbližších

V rané fázi platilo, že když faraon zemřel, museli být spolu s ním pohřbeni také služebníci, manželka a celá armáda. Toto pravidlo však bylo později zrušeno.

pixabay.com
Reklama

6. Hrobka

Panovník se měl v hrobce cítit jako doma, proto byly spolu s jeho ostatky do nitra pyramidy uloženy také všechny jeho předměty.

7. Domestikace

Egypťané byli první, kteří domestikovali zvířata. Jako první domestikovali osla 4500 let př. n. l. a například husu domestikovali 3000 let př. n. l. Oblíbeným domácím mazlíčkem Egypťanů byla kočka.

8. Manželství

V Egyptě se také objevily první oficiální manželské smlouvy, manželé se mohli i rozvést. Během svatebního dne se však nepořádaly obřady jako dnes, akorát si jednoduše vyměnili dárky.

9. Lékařství

Tento obor byl zde velmi rozvinutý. Doktoři znali podrobnou anatomii lidského těla, byly vyráběny první umělé zuby, prsty a dokonce i protézy na končetiny.

10. Policie

Policie ve Starověkém Egyptě se skládala především z válečníků. Policisté hleděli na dodržování pořádku ve městě, hledali zločince, odhalovali podvody a další.

11. Šachy

Ve volném čase se Egypťané bavili hrami. V Egyptě byly vynalezené šachy cca 3500 let př. n. l.

pixabay.com

12. Jazyk

Domluvit se zde bylo poměrně obtížné. Na území Egypta bylo spoustu dialektů a jazyk se často rozvíjel a tím různě měnil.

13. Viktoriánci

Ve viktoriánském období, tedy v době vlády královny Viktorie byl o Starověký Egypt velký zájem, Lidé například pořádali večírky, kterými se co nejvíce snažili napodobit ty egyptské.

14. Moderní výzkum

V dnešní době vědci nemusí podrobně zkoumat každou mumii.  Výzkumy probíhají pomocí tomografie, kdy lze zjistit pohlaví, věk, společenské postavení, jestli měl nějakou nemoc atd.

15. Chufuova pyramida

Tato největší pyramida je opletena spoustou tajemství. Například rychlost stavby (Několikatunové kameny byly dopravovány na své místo přibližně každé čtyři minuty), téměř přesná orientace na světové strany, severní šířka téměř přesně se shodující s rychlostí světla atd. Některé hieroglyfy také ukazují obrázky, které vypadají například jako jakási vesmírná loď či mimozemská bytost, ne nadarmo je proto Egypt často spojován s mimozemšťany a tato varianta se rozhodně nedá vyvrátit.

pixabay.com

Jak vidíte, byl to národ opravdu velmi vyspělý a nadčasový. Některé vymoženosti, co měli Egypťané, nebyly standardní ani na našem území ve středověku! Zajímavý je také fakt, že jejich lékařství a používané chirurgické nástroje se na 95% shodují s těmi našimi, a to jsme jejich dochované nástroje objevili poměrně nedávno. Není proto žádná šance, že bychom to od nich okopírovali. A v čem byli daleko dřív dál než my? To je ve hvězdách.

Čerpali jsme z brightside.me

Reklama