in

Co dělat při jaderném útoku? Rady od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost!

instagram.com
Reklama

Žijeme ve 21. století. V době, kdy pomalu začínáme vyměňovat auta s naftovými a benzínovými motory za elektromobily nebo alespoň hybridy. V době, kdy máme na dosah lék proti rakovině nebo AIDS a také v době, kdy aktivně bojujeme proti plastů, znečišťování ovzduší, vody a tání ledovců. Tak jak je možné, že nám právě v této době hrozí jaderná válka?!

Jak jste všichni určitě zaznamenali je to zhruba týden, co Vladimir Putin nařídil uvést jaderné zbraně do pohotovostního režimu. Tímto gestem logicky zalarmoval snad celou planetu, a i když tyto výhružky od něj nepřichází poprvé, tak tentokrát se lidé opravdu bojí. Rozhodli jsme se proto s vámi sdílet rady, co dělat v případě jaderného útoku.

Každý z nás zajisté viděl již hromady katastrofických a postapokalyptických filmů nebo hrál hry právě z tohoto prostředí, ale realita je poněkud jiná – více obyčejná. Nečeká nás žádné osamělé běhání po světě v sexy armádní výstroji, kterou jen tak náhodou někde najdeme,.. jde spíše o poklidné vyčkávání.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost rozhodně nezahálel a na dotazy vyděšených Čechů se pokusil co nejrychleji reagovat. Byly vydány rady, tipy a doporučení, co dělat právě v případě jaderného útoku. Není to nic složitého ani zdlouhavého. Vlastně jde o velice stručný, ale snadno zapamatovatelný seznam. A přesně na ten se dnes zaměříme.

Jako první bychom si měli připravit evakuační zavazadlo s důležitými osobními potřebami – náhradní oblečením, doklady, potraviny, nápoje, léky, hygienické potřeby na několik dnů, funkční rádio, baterka s náhradními bateriemi a tak dále). To vše v takovém množství, aby to bylo možné zabalit do jednoho příručního zavazadla.

Druhým důležitým bodem je domluva na komunikaci s rodinnými příslušníky takovým náhradním způsobem, který bude fungovat i v případě, že by mobilní služby nebyly dostupné.

Třetí hlavní radou je evakuace do sklepů, krytů nebo jiných podzemních prostor a to takových, které mají silné betonové zdi, uzavíratelné dveře a okna bez možnosti jakékoli jiné ventilace vzduchu z venčí.

Čtvrtý tip se týká doby již po útoku. Máme vyčkat alespoň několik hodin, než vyjdeme ven, a to kvůli spadu, který může být radioaktivní. S cestou ven je samozřejmě i spojena ochrana dýchacích cest respirátorem nebo alespoň šátkem, abychom zabránili vdechnutí radioaktivní látek.

Poslední bod se týká příchodu do bezpečí. V tento moment se musíme co nejdříve osprchovat a převléci do čistého oblečení, abychom se co nejvíce dekontaminovali.

Poté nám zbývá jen vyčkávat na pokyny složek integrovaného záchranného systému.

Závěrem chceme říci, že podle mnohých politiků a expertů se jedná jen o pouhé zastrašování, a proto je zbytečné panikařit,… alespoň prozatím. Nejdůležitější a podle nás i nejlepší ochranou proti této nepřátelské době je pozitivní přístup a zahnání negativních myšlenek.

Jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré a všechno má svůj důvod. Proto nám nezbývá nic jiného, než jen doufat a čekat. A co říkáte vy na válku ve 21. století? Nemáte takový ten vnitřní divný pocit, že tohle by se dít nemělo? A že je to nepřirozené?

Inspirovali jsme se na Sujb.cz

Reklama