in

Všechno má svůj VÝZNAM! 10+ věcí, které naši PSI dělají z dobrých DŮVODŮ.

brightside.me
Reklama

Pokud máte doma psa a rádi se díváte, co vyvádí, pravděpodobně jste si všimli, že se někdy chovají opravdu zvláštně. Některé jejich chování je tak podivné, že jim nerozumíme, protože bychom my nikdy něco takového neudělali. Nezapomínejme však, že se jedná o jiný druh a že i když žijí ve světě, kde jsou vládnoucími tvory lidé, psi si dělají věci po svém a zrovna tak, jak to cítí. A dnes se na některé podivnosti v jejich chování podíváme.

1. Očuchávání zadku

Jedná se o psí způsob, jak získat důležité informace o jiném zástupci svého druhu. Tímto způsobem mohou 2 psi například zjistit, jestli se již dříve setkali nebo ne, a pokud ne, vytvoří si jakýsi vztah a promění se v něco jako známé. Čich psa může být tak přesný, že bude vědět, zda je jeho nový kamarád dominantní, jestli je nemocný, nebo jestli se hodí k páření.

brightside.me

2. Zahrabávání věcí.

Někteří psi mají tendenci kopat a skrývat své kosti, hračky, jídlo nebo granule na konkrétních místech, a to ať už doma nebo venku. Všechna tato místa mají společné to, že si pes myslí, že tam nedokážeme najít to, co tam schovali. Je to proto, že v minulosti psi lovili a poté své jídlo skryli, aby ho uchovali a udrželi mimo dosah jiných hladových zvířat.

brightside.me

3. Hrabání po vykonání potřeby.

Může být vtipné sledovat, jak váš pes po odchodu z toalety, zvláště pokud se to stane v parku nebo na ulici, začne kopat nohama dozadu, jako by chtěl vyčistit nepořádek, který právě udělal. Je to obzvláště zábavné, protože psi se mnohdy ani nepřiblíží přímo k místu, kde potřebu vykonali. V každém případě byste měli vědět, že se ve skutečnosti nesnaží nic zakrýt. Skutečným důvodem, proč se to dělají, je to, že jde o instinktivní reakci. Pomáhá jim to uvolňovat feromony na místě, které používají k „označení svého území“ a stimulaci sociálních interakcí s jinými psy.

brightside.me

4. Odmítání určitého typu lidí.

Možná jste si všimli, že váš mazlíček má více spřízněnosti s některými lidmi než s ostatními. Je to jedna z věcí, která přichází spolu s velmi jemným čichem, jaký má většina běžných psů. Čím je jejich čich dokonalejší, tím selektivnější bude u lidí, kteří k nim přistupují. Psi mají tendenci odmítat lidi, když jim feromony, které vnímají od kteréhokoli člověka, poskytnou vodítko, zda jsou v nebezpeční. Také, pokud se tyto feromony zdají být velmi odlišné od lidí, na které jsou zvyklí, mohou reagovat odlišně.

brightside.me

5. Vytí

Psi štěkají, aby komunikovali s ostatními psy a s vámi. Pravděpodobně jste si však všimli, že také vyjí občas jako vlci. Rozdíl mezi štěkáním a vytím může být v tom, že z každým z nich musí sdělit jinou zprávu. V minulosti jejich předkové vytím informovali smečku o svém umístění nebo drželi jiná zvířata mimo své území.

brightside.me
Reklama

6. Jejich tlapky voní jako kukuřičné lupínky.

Pokud jste někdy přiblížili nos k tlapkám svého chlupatého přítele, pravděpodobně jste si všimli, že voní jako podivná směs kukuřičných lupínků a sýrových kuliček. Tato vůně je ve skutečnosti docela běžná u psů a není se čeho bát. Zdrojem této vůni je bakterie v jejich kůži a mastné kyseliny, které jim pomáhají, aby ji udrželi zdravou.

brightside.me

7. Proč se kousají?

Pokud jste někdy sledovali svého psa, jak si znovu a znovu olizuje nebo okusuje část jeho těla, možná jste se divili, o co se snaží. Existuje několik důvodů pro toto chování. V závislosti na oblasti, se kterou si hrají, a na tom, jak důsledně to dělají. Může to být kvůli nepohodlí způsobenému alergiemi, suchou kůží, svěděním nebo bolestí. Avšak i nuda může způsobit, že váš pes soustředí svou energii na neustálé lízání. Může to být také známka přítomnosti parazitů, blech nebo klíšťat. V každém případě je důležité se blíže podívat na to, co se děje, pokud vidíte, že si váš pes olizuje nějakou část těla více než obvykle.

brightside.me

8. Rádi norují.

Existuje několik důvodů proto, aby pes kopal díry. Pokud je velmi horké počasí, mohou to dělat proto, aby si našli chladnější místo, kde by mohli ležet, a čerstvá půda je pro to skvělým řešením. Také psi, kteří jsou blízko porodu, mají tendenci vykopávat díry z instinktu. Někteří to však dělají také z úzkosti nebo proto, že se cítí uvězněni nebo znuděni. Kopání děr je pro ně jednou z nejzábavnějších aktivit.

brightside.me

9. Mají tendenci utíkat.

Psi to někdy dělají proto, že mají hodně energie zadržené kvůli nedostatku fyzické aktivity, strachu nebo úzkosti. Také, když v období páření, mají tendenci jen následovat své instinkty.

brightside.me

10. Jedí vlastní výkaly nebo výkaly jiných psů.

Coprophagia, kulantní název pro konzumaci stolice, může být ve skutečnosti častější u štěňat než u dospělých psů. Mějte však na paměti, že i když by se nám lidem to mohlo zdát nechutné, pravdou je, že psům to nechutná. Může to být dokonce něco, co rádi jedí nebo co dělají, aby upoutali vaši pozornost. Naštěstí tento zvyk obvykle nemá vliv na jejich zdraví. V každém případě to lze vždy napravit pouhým okamžitým zvednutím výkalů a omezením přístupu k nim.

brightside.me

11. Olizují si nos.

Psi si pravidelně olizují vlastní nos, aby byl vlhký. To jim také pomáhá zlepšit čich, aby lépe identifikovali pachy. Nezapomeňme, že jejich primárním smyslem je čich. Za určitých okolností to však může být také jejich řeč těla. Když pes vytrvale olizuje nos, mohl by se vám snažit dát najevo, že se cítí úzkostný, ustrašený, zmatený nebo nemocný. Obecně platí, že pokud se chování vašeho psa náhle změní, je vždy lepší vyhledat veterináře.

brightside.me

12. Odnášejí si jídlo se své misky.

Někteří psi dávají přednost tomu, že  si z misky vytáhnou jídlo a sní jej někde jinde. To se vám může zdát trochu divné, protože lidé jsou zvyklí jíst na talířích. Ale důvod, proč to váš pes dělá, je ten, že pokud žije s jinými psy, raději odejde, než aby musel „soutěžit“ o jídlo s dominantnějším psem. Další možnou příčinou tohoto chování může být to, že váš chlupatý přítel považuje hluk vydávaný při jídle za nepříjemný. Například, pokud se jídlo podává v kovové misce.

brightside.me

Tak teď už to chápeme! Vždycky jsme si mysleli, že po vykonání potřeby opravdu tím „zakopáváním“ za sebou uklízí, ale přitom je to projev hrdosti nad tím, co udělali. A co vy? Který ze znaků psího chování jste pochopili až dnes?

Čerpali jsme z brightside.me

Reklama